Úvod Z DOMOVA Uhrík podal závažné trestné oznámenie na skupinu Penta. Pripúšťa, že jeho život...

Uhrík podal závažné trestné oznámenie na skupinu Penta. Pripúšťa, že jeho život je v ohrození

Reprofoto: internet

Podpredseda ĽSNS a poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík oznámil médiám, že podal trestné oznámenie v kauze finančnej skupiny Penta. V minulosti o nej písal podnikateľ Marián Kočner a v súvislosti s ňou mali podľa neho otráviť expríslušníka SIS.

“Oznamujem, že som podal rozsiahle trestné oznámenie pre podozrenie z masívneho falšovania súdnych dôkazov (konkrétne bankových výpisov) zástupcami finančnej skupiny Penta. Z úrovne europoslanca som prokuratúre doručil dôkazy, pre ktoré otrávili bývalého príslušníka SIS Pavla Forischa a prenasledujú Stanislava Žiarana, bývalého informátora zavraždeného novinára Jána Kuciaka a bývalého poslanca za SaS Jozefa Rajtára.

Podané trestné oznámenie sa týka kauzy podozrivého konkurzného konania proti ‘peňtáckej’ firme MECOM GROUP s.r.o., ktorú spomínal vo svojej Threeme aj Kočner, keď písal o tom, ako bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská podržala v tejto veci Pentu,” uvádza Uhrík.

„Kočner podľa zverejnenej komunikácie žiadal od novinárky Martiny Ruttkayovej, aby o Monike Jankovskej písala pozitívne s tým, že mu na tom veľmi záleží. Článok v denníku Plus jeden deň naozaj vyšiel v novembri 2017. Pred uverejnením sa ešte Martina Ruttkayová u Kočnera ubezpečovala, či článkom o štátnej tajomníčke nemôže niečo pokaziť,” pokračuje europoslanec.

“Kočner na jej otázku reagoval odpoveďou, že samozrejme, keď im ‘zachránila MECOM’”. Zjavne tým podľa všetkého narážal na problémy mäsokombinátu MECOM GROUP s.r.o., ktorý je vo vlastníctve Penty, rovnako ako denník Plus jeden deň, a v rokoch 2016 a 2017 čelil spomenutým návrhom na vyhlásenie konkurzu.

O tom, že komunikáciu Mariana Kočnera týkajúcu sa Moniky Jankovskej nemožno brať na ľahkú váhu, svedčí aj nedávne zadržanie 13 sudcov policajtmi z Národnej kriminálnej agentúry NAKA, ktoré sa aj na základe tejto komunikácie udialo 11. 3. 2020 v súvislosti s obvineniami z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, t. j. z obdobných trestných činov, ktorých spáchanie je popísané aj v tomto trestnom oznámení,” píše Uhrík.

Ako dodal, detaily a najmä prílohy z tohto trestného oznámenia však z dôvodu ochrany osobných a bankových údajov nemôže zverejniť. “Od tejto veľkej kauzy dávali doposiaľ všetci ruky preč. V súčasnosti sa jej venujem vopred zabezpečeným spôsobom tak, aby ani v prípade, že by ma postihla nejaká nehoda, nezostal tento prípad nedoriešený,” naznačuje vážnosť prípadu. K podaniu trestného oznámenia nakrútil aj video, ktoré zverejnil na portáli YouTube a na sociálnej sieti.

Uhrík podáva trestné oznámenie v kauze Penty: