Úvod Z DOMOVA Uhrík: Republika vyzbierala 43.000 podpisov za plebiscit o predčasných voľbách

Uhrík: Republika vyzbierala 43.000 podpisov za plebiscit o predčasných voľbách

Foto: archív

Hnutie Republika už vyzbieralo 43.000 podpisov za referendum o predčasných voľbách, ďalšie sú ešte na ceste. Petičné hárky onedlho odovzdá petičnému výboru. Informoval o tom predseda hnutia a europoslanec Milan Uhrík na konferencii. Hnutie pritom apelovalo na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nerobila obštrukcie a referendum vyhlásila.

„Je to jasná vôľa občanov, že si želajú referendum o páde vlády. Treba to rešpektovať. Apelujem a vyzývam prezidentku, aby nerobila obštrukcie, nehľadala spôsoby, ako sa referendum spraviť nedá, ale naopak, hľadala spôsoby, ako demokraticky vyjsť v ústrety vôli občanov,“ zdôraznil Uhrík.

Referendum je podľa jeho slov potrebné a poukázal na aktuálnu situáciu. Podotkol, že neveria sľubom predsedu parlamentu Borisa Kollára o tom, že na jeseň sfunkční tento inštitút, aby sa mohli konať predčasné voľby.

Ocenil, že sa do zberu podpisov zapojili aj Smer-SD a Hlas-SD. Za vyzbierané podpisy sa poďakoval ľuďom, odborovým združeniam a viacerým zväzom. Mrzí ho postoj viacerých strán, ktoré sa k iniciatíve nepridali, napríklad strane nezaradených poslancov okolo Štefana Kuffu.

Prezidentka už avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Vykazuje podľa nej znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.