Úvod ZO ZAHRANIČIA Uhrík sa obáva, že za požičaných 8 miliárd eur vláda úplne zapredá...

Uhrík sa obáva, že za požičaných 8 miliárd eur vláda úplne zapredá Slovensko Bruselu

Milan Uhrík. (Foto: Michaela Kolimárová)

“Európska únia si chce požičať kolosálnych 750 miliárd eur – na boj s devastačnými ekonomickými následkami často nezmyselných opatrení proti koronavírusu. Aj na európske pomery je to taký obrovský dlh, že ak by ho únia chcela splatiť, päť rokov by nemohla ani len kúriť a svietiť.

Vzhľadom na disponibilný ročný rozpočet EÚ je to porovnateľne veľký dlh, ako keby si Slovensko teraz požičalo 80 miliárd eur, alebo keby si priemerná slovenská rodina požičala 80-tisíc eur,” uvádza vo svojom stanovisku k plánu EÚ vytvoriť fond obnovy a tiež v reakcii na nedávne rokovanie Výboru NR SR pre európske záležitosti poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Milan Uhrík.

Podľa neho je zarážajúce, že nikoho z kompetentných netrápi ani spôsob, akým sa má v budúcnosti tento dlh splácať. Alibisticky navrhujú odsunúť jeho splácanie až o 30 rokov, čiže do času, keď už nikto zo súčasných lídrov EÚ zrejme nebude v aktívnej politike.

“Osobne považujem za perverzné, aby bol nejaký politik počas svojho volebného obdobia verejne ospevovaný za štedrosť z peňazí, ktoré si v mene svojej inštitúcie požičal na 30 rokov,” pokračuje Uhrík.

Europoslanec pokračuje, že rovnako bizarný je aj spôsob, akým sa EÚ snaží bojovať s hospodárskymi následkami koronakrízy. “Najprv oznámia, že si plánujú požičať 750 miliárd eur, a až potom začnú štáty vymýšľať, ako tieto peniaze použijú.

Pritom podľa logiky zdravého rozumu by to malo byť presne naopak – najprv sa majú vyhodnotiť škody a vyčísliť potenciálne ozdravné projekty a až potom sa má – ak to bude potrebné a výhodné – požičiavať určená suma,” hovorí.

Tiež pripúšťa, že jednou z možností je aj požičiavať si priebežne na viackrát – podľa toho, ako to bude nevyhnutné. Uhrík je presvedčený, že uvedený postup dokazuje, že EÚ sa snaží v prvom rade uhasiť svoju vnútornú politickú krízu a nie riešiť skutočné ekonomické problémy štátov. Jedným z dôkazov je podľa neho poskytnutie 430 miliárd eur na udržanie nespokojných Talianov, Španielov a Grékov v EÚ.

“Zo zákulisia mám informácie, že o zadlžení únie je už takmer rozhodnuté, pretože peniaze chce každá vláda. Podľa predbežného plánu by 8 miliárd eur malo dostať aj Slovensko. Mnohé slovenské médiá a politici prezentujú tento zámer zadlžiť EÚ, a poskytnúť peniaze aj Slovensku, priam zaľúbene nekriticky.

Pritom aj v samotných bruselských médiách sa tento zámer únie stretáva s oprávnenými obavami a kritikou. Proti tomuto spôsobu zadlžovania únie a spôsobu prerozdeľovania takto získaných peňazí namietajú aj mnohé európske štáty, napríklad Rakúsko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, Česko či Maďarsko.

Preto z pozície europoslanca aj touto formou vyzývam slovenskú vládu, aby nezapredala Slovensko pre požičané peniaze z únie. Ak Slovensko chce tieto peniaze z EÚ prijať, urobme to len za podmienky, že to nebude viesť k odovzdávaniu ďalších mocenských kompetencií do Bruselu a ani k prehlbovaniu závislosti Slovenska na zahraničí. Závislí na zahraničí sme už aj tak dosť. Nepredajme svoju vlasť pre peniaze,” apeluje na vládu podpredseda ĽSNS.

“Práve naopak, snažme sa využiť túto krízu na štrukturálne reformy a prebudovanie nášho slovenského hospodárstva tak, aby bolo stabilným pilierom a oporou pre slovenských občanov, a aby sme si zabezpečili maximálnu sebestačnosť a prosperitu aj v časoch, keď sa prestane dariť Nemecku, Európskej únii alebo hoci aj celému svetu,” uzatvára Uhrík.

Milan Uhrík o pláne EÚ požičať si kolosálnych 750 miliárd: