Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina: Návrat odtrhnutých častí podľa obyvateľov Donbasu už nie je možný

Ukrajina: Návrat odtrhnutých častí podľa obyvateľov Donbasu už nie je možný

Foto: archív

Po mesiacoch relatívneho pokoja prichádza na Donbase opäť k ozbrojeným konfliktom. Vyriešenie situácie na východe Ukrajiny bolo pritom hlavným bodom prezidentskej kampane a práve to v roku 2019 pomohlo Zelenskému vyhrať voľby.

Umiernenú predvolebnú rétoriku priaznivo vnímali aj obyvatelia Ukrajinou kontrolovanej časti Donbasu. Očakávali od neho najmä iný prístup ako u Porošenka. A ten spočiatku aj prišiel. Situácia sa upokojila, obe strany si vymenili zajatcov. Potom však nastala zmena.

Túto agendu prevzal opozičný politik a vplyvný ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk. Koncom februára však Zelenskyj na neho uvalil sankcie a vyradil ho z hry. Vláda pritom stále nie je schopná adekvátne reagovať na situáciu na fronte a neprestajne sa zmieta v korupčných škandáloch.

Odtrhnuté donbaské republiky sa Kyjevu postupne vzďaľujú, a to aj bez výstrelov. Ruské občianstvo tam dostalo už vyše 600-tisíc obyvateľov. Reintegrovať tieto oblasti tak nie je možné. Ich obyvatelia už jednoducho nechcú byť súčasťou Ukrajiny.