Úvod Ekonomika Ukrajina obnovila transfer ropy cez ropovod Družba do Európy

Ukrajina obnovila transfer ropy cez ropovod Družba do Európy

Foto: archív

Ukrajinský prevádzkovateľ ropovodov Ukrtransnafta obnovil transfer ropy k európskym klientom ropovodom Družba. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti. Dodávky ropovodom, ktorým tečie ropa aj na Slovensko, sa prerušili koncom apríla pre znečistenie ropy organickým chloridom.

Kapacita ropovodu je až jeden milión barelov ropy denne, čo je zhruba jedno percento globálnych potrieb. „O 14:35 (13:35 SELČ) Ukrtransnafta obnovila prepravu ropy k európskym zákazníkom prostredníctvom ropovodu Družba,“ uvádza sa vo vyhlásení. Podľa firmy k tomu prispeli odborníci z maďarskej ropnej firmy MOL. Tí vykonali dodatočné analýzy ropy v potrubí a potvrdili, že sú pripravení ju prijať.

S výpadkami dodávok prostredníctvom ropovodu Družba sú už z minulosti skúsenosti, najmä z 90. rokov. Prerušenie dodávok malo najrôznejšie príčiny – od požiadavky vtedajšieho Sovietskeho zväzu na platbu vo voľne zameniteľnej mene cez spory medzi Ruskom a Ukrajinou o výške tranzitných poplatkov až po zaplnené zásobníky.

Problémy s dodávkami občas spôsobilo aj počasie. Ku kontaminácii ropy však v Rusku prichádza zriedka. Podľa obchodníkov sa vyšší podiel organického chloridu objavil v ruskej rope zhruba pred desiatimi rokmi, znečistenie však bolo oveľa nižšie.

Organické chloridy sú zlúčeniny používané na zvýšenie ťažby z ropných polí a na zrýchlenie toku ropy. Zlúčeniny je však potrebné pred vstupom do ropovodu odstrániť, pretože okrem iného spôsobujú koróziu a pri vysokých teplotách môžu vytvárať jedovatý chlór.

Foto: archív