Úvod Politika Ukrajina odoberie dôchodky občanom Donbasu s ruskými pasmi

Ukrajina odoberie dôchodky občanom Donbasu s ruskými pasmi

Foto: archív

Ukrajina bude odoberať dôchodky a sociálne dávky obyvateľom Donbasu, ktorí získajú ruské občianstvo. Pasy vydané ruskými orgánmi chce vyhlásiť za neplatné, a to aj na cesty mimo UkrajinyDekrét o urýchlenom priznávaní ruského občianstva obyvateľom žijúcim v dvoch separatistických republikách na východe Ukrajiny podpísal ruský prezident Vladimir Putin koncom apríla.

Kyjev sa na jeho krok posťažoval v Bezpečnostnej rade OSN. Putinovo rozhodnutie vnímajú s nevôľou aj Spojené štáty a Európska únia. Ruský prezident ho zdôvodnil humanitárnym hľadiskom. Rusko už dokonca otvorilo prvé centrum na výdaj pasov pre obyvateľov Donbasu.

„Začali sme pracovať na návrhu, ktorý zaradí do databázy tých občanov, ktorí získajú pas Ruskej federácie spôsobom porušujúcim medzinárodné právo a ohrozujúcim zvrchovanosť nášho štátu. Bude im odobraný status príjemcu ukrajinských sociálnych dávok alebo dôchodkov,“ vyhlásila ukrajinská ministerka pre záležitosti veteránov Iryna Frizová.

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman zároveň uviedol, že vláda prijala rozhodnutie o zneplatnení ruských pasov z výdajových stredísk pre obyvateľov Donbasu v ruskom Novošachtinsku a Pokrovskoje. Cestovné doklady nebude možné používať na cesty na Ukrajinua dokonca ani do zahraničia.

Vláda podľa Hrojsmana pripravuje „v spolupráci s medzinárodnými partnermi“ aj sankčný zoznam predstaviteľov ruskej moci, podieľajúcich sa na vydávaní pasov obyvateľom Donbasu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na postup Ukrajiny uviedol, že Rusko na svojom rozhodnutí vydávať pasy obyvateľom Donbasu nemieni nič zmeniť: „Kremeľ bude aj naďalej vydávať pasy tým, ktorí o to budú mať záujem a sú zahrnutí v prezidentskom dekréte.“