Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina označila zničenie Slovenskom darovaného S-300 za ruské dezinformácie. Dôkazy však neposkytla

Ukrajina označila zničenie Slovenskom darovaného S-300 za ruské dezinformácie. Dôkazy však neposkytla

Systém S-300. (Foto: archív)

Ruské ozbrojené sily zničili systém protivzdušnej obrany S-300v Starobohdanivke v Mykolajivskej oblasti a na vojenskom letisku v Čuhujive v Charkovskej oblasti, ktorý Ukrajine poskytla „jedna z európskych krajín“. Na mediálnom brífingu a sociálnej sieti to oznámil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Podľa ruského ministerstva bolo zariadenie ukryté v hangári. Zasiahnuť ho mali presne navádzané rakety s plochou dráhou letu typu Kalibr. Zničené boli štyri odpaľovacie zariadenia S-300. Pri útoku zahynulo 25 príslušníkov ukrajinskej armády, uviedlo ruské ministerstvo.

Z vyjadrenia ruského rezortu obrany je zrejmé, že zničený bol systém, ktorý Ukrajine darovala slovenská vláda. Premiér SR Eduard Heger to však poprel. „Ruská propaganda šíri klamstvá, že obranný systém zo Slovenska S-300 je zničený.

Chcem upozorniť, že ide o nepravdivé informácie a sprievodné videá či fotografie sú staršieho dáta,“ vyhlásil Heger vo videu na sociálnej sieti. Ukrajinská strana následne vyhlásila, že ide o ruské dezinformácie. Neposkytla však nijaké dôkazy, že slovenský systém S-300 nie je poškodený a slúži obrane Ukrajiny.

“Darovaný systém protivzdušnej obrany S-300 naďalej pomáha Ukrajine. Správy z Ruskej federácie o jeho zničení sú ďalším klamstvom ruského prezidenta Vladimira Putina,” vyjadrila sa pre médiá hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

“Ak by bol Slovenskom darovaný systém S-300 skutočne zničený, potom je otázne, či by to Ukrajinci boli ochotní priznať. Je mimoriadne ťažké zistiť, ktorá strana má pravdu, keďže v tejto chvíli majú obidve dobrý dôvod zahmlievať informácie,” povedal pre portál pluska.sk český brigádny generál Andor Šándor.

Foto: Pavel Kapusta