V našich masmédiách len zriedkavo preniknú správy o zverstvách páchaných na Ukrajine. Sú totiž väčšinou v rukách zahraničných majiteľov, ktorí nemajú záujem na šírení objektívnych informácií z krajiny našich východných susedov.

Osudný pondelok
Informačné embargo však nič nemení na skutočnosti, že ukrajinskú vládu ovláda profašistická chunta, nastoľujúca v krajine tvrdý teror. S týmto faktom súvisia aj krvavé nepokoje, ktoré v posledný augustový deň otriasli Kyjevom.

V osudný pondelok 31. augusta sa tam pred budovou parlamentu zhromaždila približne trojtisícová skupina odporcov zmien v ústave, o ktorých parlament práve rokoval.

DEMONŠTRÁCIA RÝCHLO PRERÁSTLA DO OZBROJENÉHO KONFLIKTU S POLICAJNÝMI ZLOŽKAMI.

Foto: archív
Momentka z demonštráie pred ukrajinským parlamentom. (Foto: archív)

Protestujúci, ktorými boli najmä členovia a prívrženci Pravého sektora a Slobody, sa najprv pokúsili preraziť policajný kordón. Potom však začali z davu lietať do policajtov výbušniny a granáty. Zranenia utrpelo vyše 130 policajtov, 15 z nich ťažké.

Incident si vyžiadal aj tri obete na životoch. Podozriví sú najmä členovia strany Sloboda Olega Ťahnyboka, aktívneho účastníka udalostí na Majdane. Práve jedného z členov Slobody videli okolostojaci hodiť ostrý granát do policajtov.

Hlavného podozrivého však súd po krátkom vyšetrovaní prepustil do domáceho väzenia. Po skúsenosti s podobným „vyšetrovaním“ nedávnej streľby v Mukačeve to však už asi nikoho neprekvapuje.

Foto: archív
Oleg Ťahnybok (Foto: archív)

V pozadí stojí Washington
Kyjev zjavne nemá situáciu v štáte pod kontrolou. Takéto zverstvá totiž nijako nemožno považovať za vyjadrenie politického názoru, ale za zločiny. Pravý sektor a podobné organizácie, kam možno zaradiť aj Slobodu, celkom otvorene robia politiku so zbraňou v ruke.

UKRAJINU RIADIA OLIGARCHOVIA A BANDITI A VŠETKO Z POZADIA RIADI WASHINGTON.

Niektorí nezávislí novinári tvrdia, že spomenutý míting bol zinscenovaný. Vraj sa im podarilo nakrútiť zábery, na ktorých organizátori rozdávajú ľuďom peniaze, pričom na oblečení niektorých z nich vidno logo strany Ukrop, financovanej oligarchom Igorom Kolomojským.

Spomenutý protest bol namierený proti zamýšľanej zmene ústavy s cieľom decentralizácie krajiny a akceptovania osobitého statusu Doneckej a Luhanskej republiky, dohodnuté počas rokovaní v Minsku.

Foto: archív
Foto: archív

Terorizmus, banditizmus a anarchia
Podľa politológa Olega Bondarenka bude Kyjev všetkými možnými spôsobmi zdržiavať implementáciu minských dohôd. Ak by sa Donbas v akejkoľvek forme vrátil do ukrajinského zákonodarného prostredia a hlasy jeho obyvateľov by získali váhu vo voľbách, politický obraz Ukrajiny by sa podstatne zmenil.

Z NOVÝCH VOLIEB BY VZIŠLA INÁ VLÁDA AJ INÝ PARLAMENT.

Je to aj v rozpore s geopolitickými záujmami Washingtonu, preto sú siahodlhé mierové rokovania len zastieracím manévrom. Podľa opozičných ukrajinských politikov sa nemožno spoliehať na Západ, ktorý sleduje len svoje ciele.

Nech sa už vyšetrovanie tragédie spred parlamentu skončí s akýmkoľvek výsledkom, jedno je isté: situácia na Ukrajine je natoľko vážna, že je len otázkou času, keď všeobecná nespokojnosť oklamaných obyvateľov prerastie do občianskej vojny.

Nelegálne zbrane, terorizmus, banditizmus a anarchia je realita bežných dní, v ktorej žijú ľudia príliš blízko našich hraníc. Európska únia by preto mala prestať zametať zverstvá ukrajinskej chunty pod koberec. Keď preskočí iskra destabilizácie na naše územie, bude už príliš neskoro.

Foto: archív
Foto: archív