Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina požadovala od spojencov zakázanú kazetovú muníciu a fosforové zbrane, Stoltenberg to...

Ukrajina požadovala od spojencov zakázanú kazetovú muníciu a fosforové zbrane, Stoltenberg to odmietol

Jens Stoltenberg. (Foto: archív)

Ukrajina požadovala od svojich západných podporovateľov kontroverznú kazetovú muníciu a fosforové zápalné zbrane na boj proti Rusku. Spojené štáty a niekoľko ďalších spojencov majú milióny týchto nábojov, povedal na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii zástupca šéfa ukrajinskej vlády Olexandr Kubrakov.

Ako povedal, chápe ťažkosti pri získavaní týchto zbraní z dôvodu medzinárodných dohovorov, ale tento typ munície môže podľa neho pomôcť odolávať náporu útočníkov. Kubrakov narážal na skutočnosť, že používanie kazetovej munície je podľa medzinárodného práva zakázané.

Kazetovú muníciu predstavujú rakety a bomby, ktoré vybuchujú vo vzduchu nad cieľom, pričom uvoľňujú množstvo malých výbušných zariadení. Fosforová munícia môže zasa u ľudí spôsobiť vážne popáleniny a otravu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg požiadavku Ukrajiny na dodávky kazetovej a fosforovej munície odmietol. „NATO tento druh zbraní ani neodporúčalo, ani nedodávalo. Dodávame delostrelectvo a iné typy zbraní, ale nie kazetové bomby,“ povedal Stoltenberg na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v rozhovore pre televízne stanice RTL a n-tv.

Stoltenberg si napriek tomu nemyslí, že zvýšenie dodávok zbraní Ukrajine spôsobí eskaláciu vojny. Najväčšou hrozbou podľa neho je, ak Putin vyhrá vojnu na Ukrajine, pretože svet sa stane nebezpečnejším a Západ zraniteľnejším.

Kubrakov sa v Mníchove opätovne zasadzoval aj za dodávku stíhacích lietadiel. „Táto otázka je zložitá, ale prečo sa nezačne aspoň s výcvikovými programami pre ukrajinských pilotov?“ spýtal sa. Poľský premiér Mateusz Morawiecki dal jasne najavo, že jeho krajina je spolu s ďalšími spojencami pripravená dodať Ukrajine stíhacie lietadlá.

Ako nevyhnutnú podmienku pre takýto krok však uviedol „rozhodnutie NATO“. Bývalý vrchný veliteľ amerických síl v Európe Tod Wolters vlani v marci uviedol, že presun stíhačiek MiG-29 by mohol byť Moskvou zle pochopený a viesť k vyhroteniu jej vzťahov s NATO. Podľa neho ide o vysoko rizikový scenár.