Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina sa do NATO nedostane najbližších desať rokov, tvrdí anonymný zdroj

Ukrajina sa do NATO nedostane najbližších desať rokov, tvrdí anonymný zdroj

Foto: archív

Vstup Ukrajiny do NATO pravdepodobne nebude schválený počas nasledujúcich desiatich rokoch, zverejnila agentúra AP s odvolaním sa na zdroj z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý si želá zostať utajený.

Agentúra predmetný zdroj priamo necituje, poznamenáva však, že „akékoľvek rokovania zamerané na vyriešenie komplikovaných sporov medzi Východom a Západom budú pre amerického prezidenta Joea Bidena ako prechádzka mínovým poľom“.

Biden bude musieť nájsť akýsi kompromis medzi túžbou Ukrajiny vstúpiť do NATO a tvrdým postojom Ruska, ktoré to absolútne odmieta, komentuje AP. Washington môže potenciálne požiadať Kyjev, aby urobil Kremľu isté ústupky, uviedol bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine Steven Pifer.

Medzi ne by mohla patriť napríklad väčšia autonómia pre proruský región Donbas – čo by zahŕňalo kontrolu miestnych úradov nad zdravotníctvom, políciou a školami. „Washington však podľa mňa nebude tlačiť na Ukrajincov, aby podnikli kroky, ktoré by ohrozili ich suverenitu alebo schopnosť národnej vlády pri prijímaní rozhodnutí,“ dodal Pifer.