Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina sa vyhráža, že Donbas oddelí múrom

Ukrajina sa vyhráža, že Donbas oddelí múrom

Foto: archív

Ukrajina by mohla múrom oddeliť zvyšok krajiny od separatistických území, ak Rusko na blížiacom sa samite normandskej štvorky v Paríži nebude súhlasiť s prímerím a výmenou väzňov. Vyhlásil to ukrajinský prezidentský atašé Andrij Jermak, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Ak Rusko nebude chcieť pristúpiť k dohode, „postavíme múr a život pôjde ďalej“, povedal Jermak na londýnskom fóre. „Budeme, bohužiaľ, nútení žiť podľa scenára zmrazeného konfliktu,“ prízvukoval diplomat.

Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa stretnú na budúci týždeň po prvý raz za uplynulé viac než tri roky a pokúsia sa skončiť konflikt na východe Ukrajiny medzi Moskvou podporovanými proruskými separatistami a ukrajinskými vojakmi, ktorý si vyžiadal už najmenej 13.000 mŕtvych.

Na parížskom samite sa úplne po prvý raz osobne stretnú ruský prezident Vladimir Putina a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal skončiť ozbrojený konflikt. Lídri plánujú rokovať aj bilaterálne.

Šéf Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov medzitým podľa tlačovej agentúry Unian vyhlásil, že komunálne voľby v Donbase sú možné iba na základe ukrajinského práva a po obnovení ukrajinskej kontroly nad hranicami s Ruskom, pričom na nich musia byť prítomní domáci aj zahraniční pozorovatelia.