Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina vyzvala EÚ, aby zasiahla proti výstavbe jadrovej elektrárne v Paksi

Ukrajina vyzvala EÚ, aby zasiahla proti výstavbe jadrovej elektrárne v Paksi

Foto: archív

Ukrajina zaslala Európskej únii nótu, v ktorej vyzvala prehodnotiť projekt výstavby jadrového reaktora ruským energetickým koncernom Rosatom v Maďarsku. Na sociálnej sieti to oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

„Rosatom je súčasťou Putinovho režimu, podporuje ruské teroristické činy a ohrozuje jadrové zariadenia. Očakávame, že EÚ preskúma predbežné rozhodnutie o realizácii projektu výstavby maďarského jadrového reaktora Rosatomom,“ vyhlásil Šmyhaľ. Ako dodal, túto otázku nastolil aj na ministerskom zasadnutí Rady Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v Paríži.

„Vo svetle havárie Kachovskej priehrady a ruskej okupácie Záporožskej jadrovej elektrárne sa takéto rozhodnutia javia ako surreálne,“ pokračoval ukrajinský premiér. Podľa neho by sa mali sprísniť sankcie proti Rusku najmä v oblastiach, akou je atómová energetika.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prijal generálneho riaditeľa Rosatomu Alexeja Lichačova a jeho zástupcu Kirilla Komarova. Prítomný bol aj maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

„Európska únia počas jedného mesiaca schválila dodatky k zmluve o výstavbe dvoch nových blokov atómovej elektrárne Paks,“ pripomenul Szijjártó, podľa ktorého sa čoskoro začnú nové dôležité prípravné práce projektu rozšírenia tejto juhomaďarskej elektrárne. „Upravený zmluvný rámec zabezpečuje rýchlejší postup pri plnom rešpektovaní bezpečnostných pravidiel,“ uviedol.

Podľa Szijjártóa sa maďarskej vláde zatiaľ darí zabezpečiť, aby jadrový priemysel nepostihli nijaké sankcie. Dohodu medzi Maďarskom a Ruskou federáciou o mierovom využívaní atómovej energie podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pôvodný termín dokončenia dostavby dvoch nových blokov elektrárne (rok 2023) sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu EÚ posunul na roky 2026 – 2027. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 percent ruské štátne banky.