Úvod Politika Ukrajincov sklamali drony z Pentagónu

Ukrajincov sklamali drony z Pentagónu

Foto: archív

Bezpilotné lietadlá za milióny dolárov, ktoré americká armáda dodala Ukrajine, sú neúčinné. Tvrdí to poradca náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády Natan Chazin. Vyše 70 neozbrojených dronov Raven za 12 miliónov dolárov (11,5 miliónov eur) odovzdal Pentagón Kyjevu tento rok v lete.

„Bolo to od samého začiatku chybné rozhodnutie. Ak by záležalo na mne, vrátil by som ich USA,“ vyhlasuje Chazin. Aparáty, ktoré majú hľadať delostrelecké stanovištia nepriateľa, sú vybavené zastaranými analógovými systémami: „Komunikačné kanály nie sú chránené pred rušením a umožňujú nepriateľovi zistiť naše bojové pozície.“

Foto: archív
Foto: archív

Podľa experta Jamesa Lewisa „takéto systémy armádu vracajú do kamennej doby“. Výcvik v ovládaní dronov Raven absolvovalo pritom tento rok na jar v Alabame takmer štyridsať Ukrajincov. Vláda prezidenta Baracka Obamu sa zaviazala poskytnúť Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote 600 miliónov dolárov. Podľa oficiálnych údajov však jej súčasťou vraj nie sú útočné zbrane.

Okrem bezpilotných lietadiel dodáva ministerstvo obrany USA na Ukrajinu prístroje na nočné videnie, radary aj komunikačné zariadenia. Náhradou za nepoužiteľné americkej drony sú komerčné aparáty, ktorých komponenty dodávajú na Ukrajinu firmy z Austrálie, Číny či dokonca z Českej republiky.