Úvod Politika Ukrajinská SBU vyšetruje vydávanie maďarských pasov v Zakarpatsku

Ukrajinská SBU vyšetruje vydávanie maďarských pasov v Zakarpatsku

Foto: archív

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU začala vyšetrovanie v súvislosti s prípadmi vydávania maďarských pasov obyvateľom Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny. V Kyjeve o tom informoval ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko. „Trestné konanie sa začalo,“ potvrdil.

Spresnil, že ak sa vyšetrovaním preukáže porušenie zákona, vinníci sa budú musieť zodpovedať – bez ohľadu na to, či ide o štátnych úradníkov alebo radových občanov. Lucenko dodal, že vinníkom hrozí „odobratie ukrajinského občianstva“.

Videá s etnickými Maďarmi, ako v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny skladajú maďarský štátny sľub, sa objavili na ukrajinských webových stránkach 19. septembra. Ako sa neskôr ukázalo, videá na internete zverejnil zamestnanec štátnej pohraničnej služby Ukrajiny, ktorý bol tiež medzi novými držiteľmi maďarských pasov.

Kauzu vydávania maďarských pasov na Ukrajine nastolil ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, keď sa v New Yorku stretol so svojím maďarským kolegom Péterom Szijjártóom. K dohode v tejto záležitosti však nedospeli. Klimkin pri hodnotení výsledkov schôdzky uviedol, že maďarský konzul v ukrajinskom Berehove (Beregszász) bude vyhostený, aj nebude súhlasiť, že Ukrajinu opustí sám.

Súčasná ukrajinská legislatíva neuznáva dvojaké občianstvo. Mnohí predstavitelia národnostných menšín, ktorí žijú na západe Ukrajiny, však v posledných rokoch žiadajú o pasy iných krajín radšej ako o ukrajinské. Podľa oficiálnych údajov len v Zakarpatskej oblasti bolo doteraz už vydaných viac ako 100-tisíc maďarských pasov.

Foto: archív