Úvod Z DOMOVA Ukrajinská strana má záujem o húfnice Zuzana, tvrdí Korčok

Ukrajinská strana má záujem o húfnice Zuzana, tvrdí Korčok

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Ukrajinská strana má záujem o slovenské húfnice Zuzana. V diskusnej relácii TV Markíza to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Ministerstvo obrany podľa neho o tom práve rokuje s Kyjevom.

„Európska únia vyčlenila jeden a pol miliardy na to, aby sa preplácala vojenská pomoc,“ povedal Korčok s tým, že ide o dobrú správu pre Slovensko, pretože gro techniky, ktorú poslali na Ukrajinu, bude preplatená.

Podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár poznamenal, že akékoľvek darovanie, ale aj predaj zbraní je pre jeho stranu v tomto konflikte neprijateľné.

Korčok nevedel povedať, či Slovensko pošle na Ukrajinu aj stíhačky, rokuje o tom minister obrany. „Je pravda, že ruské migy sa stávajú nepoužiteľnými, pretože závisia od ruských technikov, ktorí odchádzajú,“ povedal. Naopak, Blanár je presvedčený, že ide o stroje, ktoré sú stále akcieschopné a mali by byť naďalej k dispozícii.

“Smer si želá, aby sme na východe nemali za suseda Ukrajinu, ale Rusko,” pokračoval Kočok. Dodal, že ak padne Ukrajina, budeme musieť na obranu dávať nie dve, ale päť percent HDP. Blanár na jeho slová reagoval, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou sa má vyriešiť mierovou cestou a je mu ľúto, že umierajú nevinní ľudia.