Úvod Politika Ukrajinské tajné služby chcú zmariť referendum v Holandsku

Ukrajinské tajné služby chcú zmariť referendum v Holandsku

Foto: Reuters

Šéf ukrajinskej rozviedky Viktor Gvozď poslal Petrovi Porošenkovi list, v ktorom ho žiada o poskytnutie finančných prostriedkov na zmarenie holandského referenda o vstupe Ukrajiny do EÚ. Hovorí v ňom o podplácaní úradníkov, publikácii objednaných článkov v holandských médiách a priamom vplyve na iniciátorov referenda, naplánovanom na 6. apríla.

Činnosť tajných služieb sa má pritom vydávať za iniciatívu migrantov arabského pôvodu, požadujúcich dodržiavanie základných princípov tolerancie. Spomínaný dokument zverejnila na svojej stránke hackerská skupina CyberBerkut.

Ak možno text na stránke považovať za pravdivý, členstvo v EÚ je pre Ukrajinu zaujímavé najmä z hľadiska jednoduchšej migrácie jej občanov do bohatších európskych krajín. Šéf rozviedky v liste okrem iného obviňuje Rusko z podkopávania medzinárodného imidžu Kyjeva.

Na operácie navrhuje Viktor Gvozď využiť agentov z ukrajinskej diaspóry a členov mimovládnych organizácií v Holandsku. Financovať by sa mali z mimorozpočtových zdrojov.

Referendum iniciovalo niekoľko politických strán, keďže podľa prieskumov verejnej mienky je proti vstupu Ukrajiny do únie až 55 percent Holanďanov. Vláda zaujme stanovisko k celej situácii podľa výsledkov referenda.

Foto: archív
Foto: archív