Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinské úrady zadržali alkohol vyrobený v okolí Černobyľu

Ukrajinské úrady zadržali alkohol vyrobený v okolí Černobyľu

Černobyľská jadrová elektráreň. (Foto: archív)

Ukrajinské úrady zadržali prvé fľaše „remeselného liehu“ vyrobeného z jabĺk vypestovaných v blízkosti odstavenej atómovej elektrárne Černobyľ. Spoločnosť Chernobyl Spirit Company uviedla, že 1500 fliaš alkoholického nápoja Atomik bolo zhabaných 19. marca a následne odvezených na kyjevskú prokuratúru.

Polícia zásielku objavila v pálenici nachádzajúcej sa v Karpatoch. Nápoj je prvým černobyľským spotrebným produktom od jadrovej katastrofy v roku 1986, tvrdia jeho výrobcovia. Tí teraz čakajú na výsledok vyšetrovania ukrajinskej bezpečnostnej služby, ale nevedia, prečo došlo k zadržaniu tejto zásielky, ktorá smerovala do Británie.

Na čele spoločnosti, ktorá vyrába Atomik, stoja vedci pôsobiaci v uzavretej zóne černobyľskej atómovej elektrárne s rozlohou 4000 štvorcových kilometrov. Ide o územie, ktoré po katastrofálnej havárii v roku 1986 zostalo opustené.

Ich štúdie zahŕňajú pestovanie experimentálnych plodín s cieľom zistiť, či by sa obilie a ďalšie plodiny vypestované v tejto nebezpečnej zóne mohli použiť na výrobu potravín bezpečných pre konzumáciu.

Jablká pre inkriminovaný destilát rastú v bývalom rajóne Narodyči – v oblasti, ktorá leží v bezprostrednej blízkosti danej zóny, kde je poľnohospodárska činnosť stále prísne zakázaná. Spoločnosť plánuje použiť časť svojich ziskov na pomoc komunitám na Ukrajine.

Má sa to týkať aj rajónu Narodyči, ktoré sú stále postihnuté ekonomickými dôsledkami jadrovej katastrofy. Černobyľská atómová elektráreň, bývalé zariadenie zo sovietskej éry, sa v apríli 1986 stalo dejiskom dosiaľ najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva.

Počas záťažovej skúšky vybuchol jeden z reaktorov a veľkú časť Európy zasiahol rádioaktívny mrak. Z okolia elektrárne evakuovali desaťtisíce obyvateľov. Areál je odvtedy spustnutý, tak ako neďaleké mesto Pripjať.

Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli niekoľkokrát aj nad územím bývalého Československa. Vyšetrovanie katastrofy v Černobyli oficiálne uzavreli s tým, že pracovníci elektrárne nedodržali potrebné bezpečnostné predpisy, pričom riaditeľ elektrárne a hlavný inžinier boli odsúdení na desať rokov odňatia slobody.