Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinský Boeing mohol zostreliť Irán, pred haváriou mali byť vypustené dve rakety

Ukrajinský Boeing mohol zostreliť Irán, pred haváriou mali byť vypustené dve rakety

Foto: archív

Američania sú presvedčení, že ukrajinský Boeing 737-800, ktorý sa zrútil krátko po štarte z teheránskeho Medzinárodného letiska imáma Chomejního, omylom zostrelila iránska raketa. Informuje o tom na svojom webe Sky News. Nemenovaný americký predstaviteľ uviedol, že satelity odhalili vypustenie dvoch rakiet krátko pred haváriou lietadla. Boeing navyše pred pádom nevyslal žiadosť o pomoc.

Viaceré americké médiá uviedli, že lietadlo zasiahla raketa Tor-M1 ruskej výroby. Americký prezident Donald Trump na zverejnené informácie reagoval slovami, že „niekto mohol spraviť chybu,“ vyhlásil a dodal: „Niektorí hovoria, že išlo o mechanickú chybu. Osobne si myslím, že to je vylúčené.“

Irán oznámil, že nevydá letové záznamníky. Podľa medzinárodných pravidiel leteckej dopravy má Irán právo viesť vyšetrovanie, avšak výrobcovia bývajú do tohto procesu zvyčajne zapojení. Podľa expertov je len málo krajín schopných analyzovať takzvané čierne skrinky. Za normálnych okolností by v každom medzinárodnom vyšetrovaní zahŕňajúcom boeingy zohrávala rolu americká Národná rada pre bezpečnosť dopravy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzičasom oznámil, že experti z Ukrajiny dorazili do Teheránu, aby asistovali pri vyšetrovaní. “Prioritou Ukrajiny je bezpochyby stanovenie príčin havárie lietadla,“ uviedol Zelenskyj a dodal, že „pravdu určite zistíme“.

„Posudzujú sa rôzne verzie pádu lietadla. Medzi hlavné patrí zostrelenie protilietadlovou raketou, vrátane typu Tor. Informácie o nájdení úlomkov rakety na mieste tragického pádu sa už objavili na internete,“ povedal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov, ktorého citoval server Censor.net.

Obete havárie z radov ukrajinskej posádky lietadla. (Foto: archív)