Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinský súd zadržal majetok exprezidenta Porošenka, obvineného z vlastizrady

Ukrajinský súd zadržal majetok exprezidenta Porošenka, obvineného z vlastizrady

Petro Porošenko. (Foto: archív)

Kyjevský súd nariadil zadržanie majetku bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v rámci vyšetrovania obvinení z vlastizrady. Oznámila to ukrajinská generálna prokuratúra. Päťdesiatšesťročný Porošenko čelí obvineniam z toho, že pomáhal proruským separatistom, ktorí ovládajú časti dvoch oblastí na východe krajiny, predávať uhlie Kyjevu.

„Súd rozhodol o zaistení majetku podozrivého“ vrátane nehnuteľností a podielov vo viacerých súkromných spoločnostiach, uvádza sa v oznámení prokuratúry. Exprezident obvinenia odmieta a tvrdí, že vyšetrovanie vlastizrady zosnoval súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pred rozhodnutím súdu Porošenko na sociálnej sieti napísal, že „sa vráti do Kyjeva“, aby predstúpil pred sudcu a „nielen sa bránil proti Zelenskému, ale aj bránil Ukrajinu pred neschopným vedením“.

Porošenko je podľa vyšetrovateľov podozrivý, že v rokoch 2014 a 2015 počas výkonu funkcie prezidenta pomohol Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike pri predaji uhlia za 1,5 miliardy hrivien (48 miliónov eur) Kyjevu. V prípade uznania viny by mu za vlastizradu hrozilo pätnásť rokov väzenia.