Úvod Politika Ukrajinských námorníkov prevážajú do väzby v Moskve

Ukrajinských námorníkov prevážajú do väzby v Moskve

Foto: archív

Ukrajinských námorníkov, ktorých Rusko zadržiava od 25. novembra, keď pri incidente zadržalo aj tri ukrajinské lode, prevážajú z Krymského polostrova do Moskvy. Tlačovej agentúre AFP to oznámili dvaja z právnych zástupcov námorníkov.

Krymské súdy tento týždeň poslali 24 ukrajinských členov posádok troch lodí na dva mesiace do väzby napriek medzinárodným výzvam na ich prepustenie. „Prevážajú ich do väznice Lefortovo v Moskve,“ uviedol ako prvý Džemil Temišev, jeden z advokátov zadržiavaných Ukrajincov.

Temišev dodal, že jemu a niekoľkým ďalším právnikom zakázali návštevu námorníkov v zadržiavacom centre v Simferopole, hlavnom meste Krymu, kam ich tento týždeň už skôr previezli na súdne pojednávanie. Emine Avamilievová, ďalšia advokátka námorníkov, tiež uviedla, že Ukrajincov „vzali lietadlom“ do Moskvy.

Právnici nevedeli povedať, či prepravujú všetkých alebo iba niekoľkých námorníkov. Kyjev odsúdil zadržiavanie námorníkov a označil ho za „nezákonné“. Rusko odoláva výzvam na prepustenie Ukrajincov a prezident Vladimir Putin trvá na tom, že ruské sily mali právo lode skonfiškovať.