Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinu čaká na budúci rok rozpočtový schodok 38 miliárd USD. Spolieha sa,...

Ukrajinu čaká na budúci rok rozpočtový schodok 38 miliárd USD. Spolieha sa, že ho zaplatí Západ

Foto: archív

Napriek masívnej pomoci zo strany západných krajín Ukrajina očakáva na budúci rok rozpočtový deficit na úrovni 38 miliárd USD (38,04 miliardy eur). Povedal to ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, podľa ktorého by schodok mali do veľkej miery vykryť financie z Medzinárodného menového fondu (MMF), Spojených štátov a Európskej únie.

Šmyhaľ uviedol, že deficit by čiastočne mali pomôcť riešiť aj vojnové dlhopisy a dane. Zároveň dodal, že očakáva dohodu s MMF o novom programe financovania na budúci rok. Premiér odhaduje, že USA poskytnú Ukrajine 18 miliárd USD.

Od Európskej únie a MMF očakáva po 12 miliárd USD. Ako dodal Šmyhaľ, v tomto roku by EÚ mala Ukrajine poskytnúť finančnú pomoc v celkovej výške 8 miliárd eur, z toho 3 miliardy eur vo forme grantu.

Ukrajinský premiér zároveň oznámil dohodu so Spojenými štátmi o dodávkach dvoch miliárd kubických metrov zemného plynu vo 4. kvartáli tohto a 1. kvartáli budúceho roka. „Túto zimu by sme mali zvládnuť,“ povedal Šmyhaľ.

Podľa neho by Ukrajina mala mať dostatočné zásoby na vykurovaciu sezónu. Po dohode s USA sa ukrajinské zásoby plynu na zimné obdobie odhadujú na 15 miliárd kubických metrov. Ako odhadla Svetová banka, hrubý domáci produkt Ukrajiny klesne tento rok o 30 až 35 percent.