Úvod Politika Umučili a rozštvrtili novinára, ochrancovia ľudských práv mlčia

Umučili a rozštvrtili novinára, ochrancovia ľudských práv mlčia

Umučený novinár Džamál Chášakdží. (Foto: archív)

Odvtedy, ako novinár Džamál Chášukdží vošiel na veľvyslanectvo Saudskej Arábie v Turecku a už odtiaľ nevyšiel, uplynuli dva týždne. Chášukdží prispieval aj do novín Washington Post. Bol kritikom pomerov v Saudskej Arábii, najmä vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Pred prenasledovaním ušiel do Turecka, kde sa usadil.

Urobil však veľkú chybu, že pre formality spojené s jeho svadbou navštívil saudskoarabský konzulát, kde si mal vyzdvihnúť doklady potrebné pre sobáš so svojou tureckou snúbenicou. Odvtedy ho nik nevidel živého. Chášukdží mal však na ruke hodinky, ktoré online vysielali záznam zvuku. Vysielali aj to, ako ho mučili a zabili.

Na zázname je zachytené, ako Chášukdžího bili a ako mu pri mučení odrezali prsty. Je počuť saudského konzula al-Utajbího, ako komando prosí, aby mučenie nerobili priamo v jeho kancelárii. Na to vrahovia z údajne 15-členného komanda odvetili: “Ak chcete prežiť, keď sa vrátite do Arábie, tak držte hubu”. Chášukdžímu potom odrezali hlavu a rozštvrtili ho. Na zázname je počuť, ako si forenzný špecialista zo Saudskej Arábie Salah Muhammad al Tubaigy nasadil slúchadlá s hudbou a radí ostatným, aby urobili to isté, kým bolo telo štvrtené.

Saudská Arábia má teda na krku škandál maximálnych rozmerov. Mučenie a vražda novinára vo veľvyslanectve na cudzom štátnom území, to tu už dávno nebolo. A pritom s takými jednoznačnými a hrôzostrašnými dôkazmi, ktoré Západ má. Napriek tomu sa musí prezident Trump tváriť, že nič nie je isté a že mu Saudi osobne povedali, že to boli nejakí kriminálnici.

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, známy brutálnymi čistkami vo svojom okolí, sa chystá prevziať absolútnu moc vo svojej krajine. Ostrá verejná kritika Chášukdžího mu nebola po vôli. (Foto: archív)

Saudskoarabský režim je horší ako severokórejský alebo iné tzv. gangsterské režimy súčasného sveta. Nerešpektovanie základných slobôd, tvrdá diskriminácia žien či absencia akejkoľvek slobody vierovyznania by z neho mali spraviť toho najhoršieho nepriateľa súčasnej vládnej neomarxistickej ideológie na Západe.

A čo ochrancovia ľudských práv a najmä práv novinárov? Keď prišla správa, že neznámy páchateľ zavraždil slovenského novinára Jána Kuciaka, zorganizovali protesty prakticky po celom svete. Teraz, keď pred očami celého sveta vyšle saudskoarabský režim do inej krajiny vražedné komando, ktoré beštiálne mučí, zavraždí a nakoniec rozštvrtí novinára, všetky tie inokedy moralizujúce organizácie mlčia. Pokrytectvo a farizejstvo Západu sa zasa ukázalo v plnej nahote.

Medzitým za podozrivých okolností zomrel v Rijáde pri dopravnej nehode 31-ročný plukovník saudskoarabského letectva Mašál Saád al-Bústání – jeden z mužov, ktorý by mal byť byť zapletený do Chášukdžího vraždy.

Novinár denníka Hürriyet Abdulkadir Selvi vo svojom článku napísal, že “ďalším v poradí na popravu” po al-Bústáním by mohol byť konzul Saudskej Arábie v Istanbule Muhammad al-Utajbí, keďže saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán “urobí čokoľvek, aby sa zbavil dôkazov”. Je  teda celkom možné, že mŕtvi budú pribúdať a ochrancovia ľudských práv ďalej zaryto mlčať.

Foto: archív