Úvod GEO Unikátny most v Holandsku

Unikátny most v Holandsku

Foto: brightside.com

Holandsko je krajinou, ktorá je v značnej miere na úrovni takmer totožnej s morom, prípadne pod jeho hladinou. Z toho dôvodu je veľká časť krajiny plná vody, no tieto oblasti je potrebné využívať ako pozemky, preto je v krajine tulipánov vo zvyku vysušovanie takýchto oblastí a vznik tzv. poldrov.

No to nie je jediný problém, ktorý sa s vodou v tomto štáte spája. Niekedy nastanú situácie, kedy je potrebné spojiť niekoľko samostatných území dokopy, čo nahráva do kariet šikovným architektom a staviteľom, ktorí si musia svoje študované hlavy lámať nad správnym technickým riešením.

Obdivuhodný kúsok sa podaril aj tímu inžinierov stojacim za akvaduktom Veluwemeer, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2002. Pozoruhodná stavba spája holandskú pevninu s umelým ostrovom Flevoland.

Foto: brightside.com
Foto: brightside.com

Kým projekt dospel do finálneho riešenia, do úvahy prichádzala aj možnosť stavby klasického mosta či podvodného tunela. Ako to už ale býva, podstatnú úlohu zohrali financie, a tak dospel celý projekt do finále s finálnym výsledkom, aký máte možnosť vidieť na fotografiách.

Hlavnou myšlienkou staviteľov bolo, aby sa vodná a cestná doprava vzájomne neobmedzovali a mohli sa voľne pohybovať nezávisle od seba. Navyše, akvadukt Veluwemeer umožnil komfortnejší pohyb nielen vodičom motorových vozidiel a lodným kapitánom, ale aj chodcom.

Foto: brightside.com
Foto: brightside.com