Úvod Spoločnosť ÚPN odškodní historika Martina Lacka

ÚPN odškodní historika Martina Lacka

Historik Martin Lacko. (Foto: Jana Birošová)

Nové vedenie Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa dohodlo s dvoma odvolanými historikmi, Martinom Lackom a Jánom Bobákom, a vyplatí im odstupné. Historika Martina Lacka prepustili z ÚPN stavu pamäti národa pred rokom a pol, teraz pracuje ako poslanecký asistent Natálie Grausovej z ĽSNS. Historika Jána Bobáka sa ÚPN zbavil vlani v marci.

„ÚPN obom vyplatí odstupné v zmysle Zákonníka práce a pracovnej zmluvy, ktoré im pôvodne nebolo vyplatené,“ potvrdil hovorca ústavu Jerguš Sivoš. Obaja tak dostanú šesťmesačný plat. „Sumu nebudeme zverejňovať. V každom prípade, ani jeden z nich nedostane navyše nijaké finančné prostriedky a ÚPN nemusí platiť ani úroky z omeškania,“ dodal Sivoš.

Ide o dohodu, na ktorej sa všetky strany dohodli počas súdneho sporu. Lacko aj Bobák vedú s ústavom – každý za seba – aj druhý súd. V týchto konaniach ide o neplatnosť výpovede. Martin Lacko prirovnal výpoveď, ktorú mu dal vtedajší šéf ústavu Ondrej Krajňák, k totalitným praktikám a existenčným trestaniam nepohodlných intelektuálov za ich názory. Od februára má ÚPN novú šéfku Andreu Kluknavskú.