Úvod Politika USA, Británia a Francúzsko vystrelili na Sýriu 103 rakiet, obrana 71 zlikvidovala

USA, Británia a Francúzsko vystrelili na Sýriu 103 rakiet, obrana 71 zlikvidovala

Foto: archív

Prezident Spojených štátov Donald Trump vyhlásil, že vydal rozkaz zaútočiť proti Sýrii. “Práve začala kombinovaná operácia v spolupráci s ozbrojenými zložkami Francúzska a Spojeného kráľovstva,” vyhlásil Trump pri televíznom vystúpení k národu.

Prezident USA už skôr avizovaný útok zdôvodnil údajným chemickým útokom, z ktorého politici a médiá Západu vinia sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko však podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova disponuje dôkazmi o tom, že útok je vymyslený. Trump v prejave kritizoval Rusko a Irán za podporu Asadovej vlády. “Rusko sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať v temnej ceste alebo sa pripojí k civilizovaným národom,” vyhlásil Trump.

Avizovaný vojenský útok USA, Veľkej Británie a Francúzska na Sýriu sa uskutočnil v sobotu ráno. Spojenci vystrelili 103 rakiet s plochou dráhou letu typu Tomahawk a Storm Shadow. Zaútočili na mnoho cieľov podľa nich “spojených s vývojom, výrobou a nasadením chemických zbraní”. Predmestia Damasku, kde jsa nachádza vojenské výskumné laboratórium, zasiahlo niekoľko vĺn amerických rakiet Tomahawk.

Foto: archív

Sýrske letctvo sa ešte v minulých dňoch presunulo na základňu v Hmeimmim, Američanmi, Francúzmi a Britmi vystrelené rakety dodržiavali kruhovú zónu približne 300 km okolo ruských základní Tartus a Hmeimmim a obchádzali ju. Protivzdušná obrana Sýrie podľa Generálneho štábu Ruskej federácie zlikvidovala 71 vystrelených rakiet. Všetky vystrelené rakety dopadali ďaleko od miest dislokácie ruských vojenských jednotiek.

Sýrčania v Damasku vyšli do ulíc a oslavujú víťazstvo vládnej protivzdušnej obrany nad Američanmi, Britmi a Francúzmi, vyjadrujú svoju podporu vláde Asada a sýrskym ozbrojeným silám. Americký krok označujú za neefektívnu agresiu. Sýrčania tvrdia, že zostrelili všetky rakety Storm Shadow, ktoré majú vo výzbroji Briti a Francúzi. Ciele zasiahla len časť amerických Tomahawkov.

Agentúra Reuters uvádza, že Trump je pripravený pokračovať v útokoch proti Asadovi dovtedy, kým “neprestane používať chemické zbrane”. Rusi a Sýrčania Američanmi iniciovaný útok považujú za porušenie medzinárodného práva. Ruský prezident Vladimír Putin považuje útok USA a spojencov za akt agresie proti suverénnemu štátu, ktorý je v prednej línii boja proti terorizmu. “USA ešte väčšmi zhoršujú humanitárnu katastrofu v Sýrii, uviedol Vladimír Putin v špeciálnom vyhlásení k útokom spojencov na Sýriu.

Foto: archív