Úvod ZO ZAHRANIČIA USA budú mať jeden z najvyšších rozpočtov na obranu v dejinách

USA budú mať jeden z najvyšších rozpočtov na obranu v dejinách

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump podpísal návrh zákona o výdavkoch na obranu. Rozpočet vo výške 738 miliárd dolárov je jedným z najvyšších v dejinách USA. Súčasťou návrhu, ktorý už schválil Senát Spojených štátov, sú aj sankcie na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2).

Rozpočet ráta aj s vytvorením tzv. vesmírnych síl ako šiestej samostatnej zložky amerických ozbrojených síl. Trump podľa svojich slov s hrdosťou podpísal zákon, ktorý je najvyššou investíciou do americkej armády v dejinách. Rusko a Nemecko sa kriticky vyjadrili k sankciám a ruský prezident Vladimir Putin sľúbil odvetné opatrenia.

Návrh zákona označuje plynovod Severný prúd 2 za „nástroj nátlaku a politického vplyvu“, ktoré oslabia vzťahy USA s Nemeckom a Európou. Plynovod Severný prúd 2 by mal byť hotový do konca tohto roka a podobne ako Severný prúd 1 bude popod Baltské more privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka. Proti jeho výstavbe sú predovšetkým USA, ale aj niektoré krajiny EÚ. USA už v lete pohrozili sankciami voči firmám, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú.