Úvod ZO ZAHRANIČIA USA dosiahli v Afganistane nulový výsledok, myslí si Putin

USA dosiahli v Afganistane nulový výsledok, myslí si Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Spojené štáty sa dve desaťročia pokúšali vnucovať Afganistanu svoje štandardy, čo viedlo iba k tragédiám a stratám, výsledok je nulový, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí so školákmi pri príležitosti Dňa znalostí Ruska počas svojej cesty na Ďalekom východe.

“Dvadsať rokov boli americkí vojaci na tomto území a za toto obdobie sa pokúšali – môžeme to povedať bez toho, aby sme niekomu ubližovali – scivilizovať ľudí, ktorí tam žijú,“ povedal prezident. Podľa neho sa USA v krajine pokúsili „zaviesť svoje normy a štandardy života v najširšom zmysle slova vrátane politického usporiadania spoločnosti”.

Podľa Putina sa to skončilo iba tragédiami a stratami pre tých, ktorí to urobili, pre Spojené štáty, a viac pre ľudí, ktorí žijú na území Afganistanu… Výsledok je nulový, ak nie vyložene negatívny,“ zdôraznil šéf Kremľa.

Ruský prezident rozoberal príčiny toho, čo sa stalo v Afganistane. Podľa neho je odpoveď jednoduchá: „Ak niekto robí niečo proti iným ľuďom, musí vychádzať z histórie, kultúry a životnej filozofie týchto ľudí v najširšom zmysle tohto slova. K ich tradíciám je potrebné pristupovať s rešpektom. Človek musí pochopiť, že nič nesmie byť vnucované iným ľuďom zvonku.“

Podľa Putina potrebná situácia „musí dozrieť”. „A ak niekto chce, aby situácia dozrela rýchlejšie a kvalitatívnejšie, je potrebné pomôcť ľuďom. Áno, toto sa dá a musí urobiť, ale musí sa to urobiť civilizovane a dôkladne, podporovať pozitívne trendy a bez náhlenia.

Človek musí byť trpezlivý. Pozrite sa, čo sa deje teraz,“ poznamenal ruský prezident. Ak budú podľa neho ignorované všetky tieto faktory, dokonca aj historické, potom „v skutočnosti nemožno dosiahnuť nijaké pozitívne výsledky“.

Situácia v Afganistane sa zhoršila po tom, čo americký prezident Joe Biden v apríli oznámil svoje rozhodnutie skončiť operácie v krajine. Hnutie Taliban urýchlene spustilo rozsiahlu útočnú operáciu a 15. augusta vstúpilo do Kábulu bez toho, aby narazilo na odpor. Metropolu ovládlo počas niekoľkých hodín.

Prezident Afganistanu Ašraf Ghaní vzápätí opustil krajinu. Mnoho krajín evakuovalo svojich občanov a zamestnancov ambasád. Taliban prevzal kontrolu nad územím krajiny a nariadil všetkým zahraničným silám odísť do 31. augusta. Minútu pred polnocou z 30. na 31. augusta miestneho času odštartovalo z medzinárodného letiska v afganskej metropole Kábul posledné americké lietadlo.