Úvod ZO ZAHRANIČIA USA ešte tento rok pošlú na Ukrajinu stíhačky F-16

USA ešte tento rok pošlú na Ukrajinu stíhačky F-16

Foto: archív

Ukrajina dostane americké stíhačky F-16 do konca tohto kalendárneho roka. Vyhlásil to hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v rozhovore pre televíziu Fox News. “Stíhačky F-16 budú dodané Ukrajine do konca tohto roka. Nedomnievame sa však, že len samotné F-16-tky dokážu zmeniť situáciu na bojisku,“ povedal Kirby.

Dodal, že ukrajinská armáda v súčasnosti potrebuje najmä omnoho viac munície. Fox News pripomína, že americký generál Douglas Sims minulý týždeň podotkol, že podmienky na prepravu stíhačiek F-16 na Ukrajinu „nie sú ideálne“.

Zdôraznil tiež, že Ruská federácia majú stále dostatok prostriedkov protivzdušnej obrany a že počet stíhačiek, ktorá USA Kyjevu pošlú, priebeh súčasnej ukrajinskej protiofenzívy neovplyvní.

Na nedávnom samite krajín Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov podpísal s 11 štátmi memorandum o podmienkach výcviku ukrajinských pilotov na stíhačky F-16.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však označil potenciálnu prepravu F-16-tiek na Ukrajinu za jadrovú hrozbu, čím odkazoval na potenciálnu schopnosť týchto bojových lietadiel niesť jadrové zbrane.