Úvod ZO ZAHRANIČIA USA a EÚ sa po zvrhnutí prozápadného nigerského prezidenta obávajú zvýšenia ruského...

USA a EÚ sa po zvrhnutí prozápadného nigerského prezidenta obávajú zvýšenia ruského vplyvu v oblasti

Mohamed Bazoum. (Foto: archív)

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ponúkol zvrhnutému prozápadnému prezidentovi Nigeru Mohamedovi Bazoumovi vytrvalú podporu Washingtonu. Blinken varoval tých, ktorí prezidenta zadržiavajú, že je ohrozená „pomoc v hodnote stoviek miliónov dolárov“ pre Niger, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí.

Šéf americkej diplomacie končí turné po viacerých krajinách v Tichomorí, pričom k osudu prezidenta Bazouma sa počas tejto ocesty vyslovil už druhýkrát. Ponúkol mu „nepretržitú podporu“ Ameriky po vojenskom prevrate. Vo vyhlásení to uviedol hovorca ministerstva Matt Miller.

Blinken v osobitnej výzve bývalému vodcovi Nigeru Mahamadouovi Issoufouovi vyslovil poľutovanie, že „tí, ktorí zadržiavajú Bazouma, ohrozujú roky úspešnej spolupráce a stovky miliónov dolárov pomoci“, povedal Miller.

Prezidentská ochranka zajala Mohameda Bazouma v stredu. Pozastavila fungovanie všetkých inštitúcií v tejto západoafrickej krajine, uzavrela hranice a zaviedla zákaz nočného vychádzania a demonštrácií. Následne sa za nového lídra Nigeru vyhlásil dovtedajší veliteľ prezidentskej ochranky Abdourahaman Tchiani.

Štátny prevrat odmietol v bývalej francúzskej kolónii odsúdil francúzsky prezident Emmanuel Macron či generálny tajomník OSN António Guterres. Predstavitelia USA a EÚ sa obávajú, že súčasný politický vývoj môže viesť k oslabeniu vplyvu Západu v krajine a prispieť k zvýšeniu ruského vplyvu v západnej Afrike.

Európska únia vyhlásila, že neuzná nigerských pučistov, ktorí sa chopili moci, a že pozastavuje bezpečnostnú spoluprácu s touto krajinou. „Európska únia neuznáva a nebude uznávať orgány z puču v Nigeri,“ uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Okrem skončenia rozpočtovej pomoci „sa s okamžitou platnosťou pozastavuje aj všetka spolupráca v oblasti bezpečnosti“, dodal.

Bazoum „zostáva jediným legitímnym prezidentom Nigeru“, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vyzýva na jeho okamžité prepustenie a žiada, aby vodcovia prevratu niesli zodpovednosť za bezpečnosť prezidenta i jeho rodiny.

Borrell tiež uviedol, že EÚ je pripravená podporiť budúce rozhodnutia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), a to „vrátane uvalenia sankcií“. Vedúci predstavitelia ECOWAS oznámili, že sa stretnú v nigérijskej metropole Abuja, kde budú rokovať o nigerskom prevrate, uviedol nigérijský prezident Bola Tinubu.