Úvod ZO ZAHRANIČIA USA neudelili víza členom ruskej delegácie smerujúcej na Valné zhromaždenie OSN

USA neudelili víza členom ruskej delegácie smerujúcej na Valné zhromaždenie OSN

Budova OSN v New Yorku. (Foto: archív)

Iránsky prezident Hasan Rúhání počas tlačovej konferencie v New Yorku vyzval na presun sídla OSN zo Spojených štátov do bezpečnejšej a lepšej krajiny. Dôvodom je fakt, že Spojené štáty odmietli udeliť vstupné víza desiatim členom ruskej delegácie smerujúcej na Valné zhromaždenie OSN. „Je to dôležité rozhodnutie. Ak k tomu príde, budeme hlasovať za to, aby sa sídlo OSN presunulo do bezpečnejšej a lepšej krajiny.“

Iránsky líder v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že OSN je „domom mieru a komunikácie“ a Spojené štáty nemajú nijaké právo brániť delegáciám cudzích štátov v príchode do New Yorku, kde táto medzinárodná organizácia sídli: „USA nesmú zneužívať svoje postavenie hosťujúcej krajiny OSN takým spôsobom, že budú vydávať víza len tým delegátom, ktorí sa im páčia.“

Pred začiatkom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) Teherán obvinil Washington z toho, že nevydal víza iránskej delegácii. Zástupcovia Iránu vrátane rezidenta Rúháního nakoniec víza tesne pred začiatkom podujatia dostali.

O tom, že Spojené štáty odmietli udeliť vstupné víza desiatim členom ruskej delegácie smerujúcej na Valné zhromaždenie OSN, informovalo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí. Medzi delegátmi, ktorým USA neudelili víza, bolo niekoľko ruských senátorov vrátane predsedu výboru Rady federácie pre zahraničné záležitosti Kostantina Kosačova.

Washington vyhlásil, že ruskí činitelia v dostatočnom predstihu nepredložili patričnú dokumentáciu, ktorá je nevyhnutná pre vydanie víz, čo však hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová poprela. Na základe dohody z roku 1947 o umiestnení hlavného sídla OSN do New Yorku sa musia víza pozvaným zahraničným diplomatom udeľovať bez sankčných opatrení a v čo najskoršom termíne.