Úvod Z DOMOVA USA nevyhoveli prezidentkinej interpretačnej doložke. Je platnosť dohody legitímna? pýta sa Čarnogurský

USA nevyhoveli prezidentkinej interpretačnej doložke. Je platnosť dohody legitímna? pýta sa Čarnogurský

ján Čarnogurský. (Foto: Michaela Kolimárová)

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila dohode o obrannej spolupráci svoju podporu pod podmienkou, že USA prijme interpretačnú doložku, ktorú k zmluve pripojila. USA však k zmluve priložili vlastnú interpretačnú doložku, ktorú nezverejnili v plnom znení.

Aj z útržkov, ktoré uverejnil minister Korčok, je podľa bývalého predsedu vlády SR a exministra spravodlivosti Jána Čarnogurského zrejmé, že Američania slovenské požiadavky podľa interpretačnej doložky neprijali. “Je teda platnosť dohody legitímna? Majú vôbec o nej rokovať poslanci?” pýta sa v komentári, ktorý zverejnil na webe Slovensko-ruskej spoločnosti.

“Znenie interpretačnej doložky prezidentky hovorí, že sa podľa zmluvy nevytvoria vojenské základne čiže žiadne základne, ani prechodné. Zmluva však vytvára aj trvalé základne. Podľa článku 3 odsek 1 zmluvy, armáda USA bude operačne riadiť obe letiská (Sliač aj Kuchyňu), čiže bude ich celkovo riadiť.

Potom nezáleží, že letiská budú vlastnícky patriť Ministerstvu obrany SR, rozhodovať na nich budú Američania, budú to ich letiská, základne. Kontrolu vstupu na letiská budú vykonávať Američania (čl. 3 ods. 2) a na letiskách budú mať dohodnuté priestory vyhradené na výhradné použitie Američanov.

Armáda USA bude vyňatá z predpisov o registrácii a kontrole cudzincov na území SR. Americké vojenské vozidlá budú premávať na slovenskom území a nikto ich nebude môcť kontrolovať. Do vozidiel, lietadiel a plavidiel nikto nesmie nastupovať ani ich prehliadať (čl. 11 ods. 1).

To platí aj pre dopravu zbraní, ťažkého vybavenia a nebezpečných materiálov. Tak budú u nás americké základne alebo nebudú? A kto skontroluje, či neprevážajú jadrové, biologické alebo chemické zbrane?” opäť kladie otázky Čarnogurský. Dodáva, že USA budú môcť využívať slovenské základne ako svoje, pričom na časť z nich slovenská armáda vôbec nebude mať prístup.

“Čo sa týka jadrových, biologických a chemických zbraní, v interpretačnej doložke Američania píšu: ‘Členské štáty NATO nemajú nijaký zámer, plán ani dôvod rozmiestňovať alebo skladovať jadrové zbrane na území jej nových členov vrátane Slovenska. Dohoda  nepovoľuje ani nezakazuje rozmiestňovanie konkrétneho druhu zbraní’.

Je možné, že štáty NATO vrátane USA teraz nemajú nijaký zámer, plán ani dôvod rozmiestňovať alebo skladovať jadrové zbrane na území Slovenska. Ale jedného dňa sa im to bude hodiť, prijmú zámer aj plán a tak ich na Slovensku rozmiestnia,” upozorňuje expremiér.

Čarnogurský tiež píše, ak americký vojak spácha trestný čin, slovenská justícia bude mať reálny problém ho potrestať. Americký páchateľ môže odcestovať do USA a Slovensko sa môže desaťročie domáhať jeho vydania.

Takéto prípady sa podľa neho stávajú v iných krajinách, kde majú Američania základne. Keďže sa Slovenská republika vzdala kontroly na hraniciach, vojaka budú môcť odviezť do USA v lietadle priamo zo základne.

“Slovenskí poslanci by nemali odsúhlasiť dohodu a prezidentka by ju nemala podpísať. Ak sa tak stane, potom už vo voľbách treba zvoliť takú vládu, ktorá Američanom na základniach tak znepríjemní život, že radšej dobrovoľne odídu. Predtým však treba podpísať petíciu za referendum o zrušení zmluvy,“ uzatvára svoj príspevok Čarnogurský.

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)