Úvod ZO ZAHRANIČIA USA: Odsúdenie predstaviteľov opozície dokazuje, že Lukašenko nerešpektuje slobody bieloruského ľudu

USA: Odsúdenie predstaviteľov opozície dokazuje, že Lukašenko nerešpektuje slobody bieloruského ľudu

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Spojené štáty ostro kritizovali väzenské tresty, ktoré v Bielorusku vymerali dvom predstaviteľom tamojšej opozície. „Spojené štáty odmietajú dnešné politicky motivované a hanebné odsúdenie predstaviteľov bieloruskej opozície Maryje Kalesnikavovej a Maxima Znaka,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA.

„Tieto rozsudky sú, žiaľ, ďalším dôkazom toho, že režim prezidenta Alexandra Lukašenka absolútne nerešpektuje ľudské práva a základné slobody bieloruského ľudu,“ konštatuje rezort americkej diplomacie.

„Opakujeme našu výzvu na ukončenie represií voči Bielorusom za to, že si uplatňujú svoje ľudské práva v Bielorusku i mimo neho, a žiadame okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov vrátane pani Kalesnikavovej a pána Znaka,“ napísalo ministerstvo vo vyhlásení pre médiá.

Maryja Kalesnikavová a Znak, ktorých zatkli vlani v septembri, boli obvinení zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci a z podnecovania činnosti prostredníctvom médií a internetu, ktorá ohrozovala národnú bezpečnosť. Kalesnikavová bola v pondelok odsúdená na 11 rokov odňatia slobody a jej právnik Maxim Znak dostal desaťročný trest.

V auguste americký prezident Joe Biden podpísal výkonné nariadenie, na základe ktorého sa rozšírili sankcie platné od roku 2006, namierené na mnohých bieloruských predstaviteľov vrátane viacerých firiem. Verdikt bieloruského súdu, ktorý vymeral tresty odňatia slobody Kalesnikavovej a Znakovi, odsúdili aj Nemecko, EÚ a Veľká Británia.