Úvod ZO ZAHRANIČIA USA okamžite presunú na Blízky východ 750 vojakov

USA okamžite presunú na Blízky východ 750 vojakov

Foto: archív

Americká vláda na príkaz prezidenta Donalda Trumpa v reakcii na nedávne udalosti v Iraku premiestni do regiónu približne 750 príslušníkov jednotiek okamžitej reakcie z 82. výsadkovej divízie zo Severnej Karolíny. Ďalší vojaci sú pripravení vyraziť v najbližších dňoch, oznámil na Twitteri americký minister obrany Mark Esper.

Vyslanie vojakov označil Esper za „primerané a preventívne“ opatrenie v reakcii na zvýšenú úroveň hrozby voči personálu a objektom USA v Iraku. „Spojené štáty budú chrániť našich občanov a záujmy na celom svete,“ uviedol Esper.

Podľa amerických médií by mali byť vojaci spočiatku umiestnení v susednom Kuvajte. Len krátko pred Esperovým oznámením začala americká armáda s presunom asi 100 príslušníkov námornej pechoty z Kuvajtu do Bagdadu, kde majú chrániť veľvyslanectvo USA po tom, ako sa naň pokúsili zaútočiť stovky demonštrantov.

Demonštranti zaútočili na komplex amerického veľvyslanectva po tom, čo americké sily uskutočnili nálety na pozície šiitskej militantnej organizácie Brigády Hizballáhu. Túto skupinu Washington obviňuje z piatkového útoku na severoirackú základňu, pri ktorom prišiel o život jeden Američan.