Úvod ZO ZAHRANIČIA USA po desiatich rokoch zrušili zákaz dodávok zbraní neonacistickému Azovu

USA po desiatich rokoch zrušili zákaz dodávok zbraní neonacistickému Azovu

Príslušníci pluku Azov. (Foto: archív)

Neonacistická ukrajinská 12. brigáda osobitného určenia – Azov – privítala rozhodnutie americkej vlády, ktorým po desiatich rokoch zrušila zákaz dodávok a používania amerických zbraní príslušníkmi tejto formácie. Rusko, kde je Azov zaradený do zoznamu teroristických organizácií, ostro kritizovalo zrušenie zákazu zo strany USA a zopakovalo svoje výhrady.

„Takáto náhla zmena postoja Washingtonu je dôkazom, že sa nebráni ničomu, aby bojoval proti Rusku. Dokonca flirtuje s neonacistami,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že postoj Kremľa v tejto záležitosti je krajne negatívny.

Peskov podotkol, že zmena postoja USA „opäť raz potvrdzuje relevantnosť obáv Ruska v súvislosti s trendom k plazivému šíreniu myšlienok neonacizmu vo svete“. Stúpenci a príslušníci brigády Azov podobné obvinenia opakovane odmietajú a tvrdia, že bývalé polovojenské oddiely sa zbavili svojej krajne pravicovej orientácie.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v zdôvodnení rozhodnutia americkej vlády uviedlo, že boli vykonané dôkladné analýzy brigády Azov a nenašli sa “nijaké dôkazy“ o porušovaní ľudských práv.

Toto preverovanie sa uskutočnilo podľa tzv. Leahyho zákona zakazujúceho financovanie jednotiek zapojených do porušovania ľudských práv. V prípade brigády Azov takéto prípady podľa USA neboli potvrdené. Predstavitelia OSN pre ľudské práva však svojho času tvrdili, že Azov porušuje humanitárne právo, dodal vo svojom článku k téme denník Washington Post.