Úvod Politika USA pokračujú v rozmiestňovaní základní v blízkosti Ruska

USA pokračujú v rozmiestňovaní základní v blízkosti Ruska

Foto: archív

Spojené štáty oficiálne spustili protiraketový štít na vojenskej základni v Rumunsku, ktorý by mal vraj chrániť členské štáty NATO pred možným raketovým útokom z Blízkeho východu. Podľa Vladimira Putina však nejde o obranný systém, ale ďalšiu časť jadrového potenciálu USA, premiestneného spoza oceánu. Moskva tak bude nútená pouvažovať, ako zmierniť hrozby vznikajúce rozširovaním amerického kontingentu v európskych krajinách.

Ruský prezident poznamenal, že podobné kroky Washingtonu destabilizujú globálnu bezpečnosť a vyvolávajú nové preteky v zbrojení. „Navrhli sme americkým partnerom spoluprácu, ale odmietli ju. Jediné, čo nám ponúkajú, sú len rozhovory, ktoré však nikam nevedú. Všetko robia jednostranne, bez ohľadu na naše obavy.“

Foto: archív
Foto: archív

Podľa Putina je zámienka, pod ktorou USA pokračujú v rozmiestňovaní svojich základní v čoraz menšej vzdialenosti od Ruska, chabá: „Pred niekoľkými rokmi naši oponenti tvrdili, že ich potrebujú, aby zabránili hrozbám zo strany Iránu. Čím ich však dnes ohrozuje Irán? Nijaké nebezpečenstvo neexistuje, systém protiraketovej obrany sa však stále rozširuje.“

Protiraketový systém NATO s názvom Aegis Ashore na rumunskej základni Deveselu bol oficiálne spustený 12. mája. Moskva zdôrazňuje, že tento štít odporuje dohode o raketách stredného a krátkeho doletu. Dobudovaním rumunskej základne sa však zbrojenie Washingtonu v Európe nekončí – v týchto dňoch štartuje výstavba podobného objektu na poľskom pobreží Baltského mora.

1 komentár

  1. Američania sa chovaju ako okupanti a my im pri tom tlieskami, tvária sa že sme ich súčasťou. Warsavskej zmluvy sme boli tiež súčasťou a pritom sme to nazvali okupáciou. Tak to iba idiot nevidi, že je to to isté, len ľudia nechcu vidieť pretože tu boli propagandisticky živený a masirovaní protiruskou propagandou, ktorá prerástla do ruskej xenofobie, ktorou američania trpia už 60 rokov a táto xenofobia je úspešne živená lobistami amerického vojenského poriemyslu Z. Brezinsky a H. Kissinger (/ktorý pre istotu nenávidi všetkých okrem vlastnej rasy – a teda kto je tu rasista?)

Comments are closed.