Úvod Politika USA presunú do oblasti Perzského zálivu rakety Patriot

USA presunú do oblasti Perzského zálivu rakety Patriot

Ministerstvo obrany USA oznámilo, že presunie na Blízky východ batériu rakiet typu Patriot. Podľa nemenovaného predstaviteľa rezortu nasledovalo toto rozhodnutie po tom, ako Washington údajnezískal spravodajské informácie o nakladaní rakiet a inej výzbroje do člnov v správe iránskych revolučných gárd.

Americkí predstavitelia predtým avizovali, že USA vyšlú do oblasti Perzského zálivu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj svoje bombardéry. Lietadlová loď USS Abraham Lincoln a sprievodné plavidlá sa medzitým presunuli cez Suezský prieplav do Červeného mora, zatiaľ čo strategické bombardéry typu B-52 pristáli na základni v Katare.

Tieto kroky pravdepodobne odrážajú obavy z ohrozenia záujmov v danom regióne. USA vlani stiahli batérie systému protivzdušnej obrany Patriot z Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánska. Momentálne nie je jasné, či sa ohlásený presun týka niektorej z týchto krajín.

Teherán oznámil, že čiastočne odstúpi od medzinárodnej dohody o jadrovom programe z roku 2015. Americký prezident Donald Trump preto zaviedol nové sankcie protiIránu, postihujúce tamojší oceliarsky a ťažobný priemysel.

USA pritom od zmienenej jadrovej dohody odstúpili už pred rokom a nato zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy. Začiatkom mája tohto roku prestali platiť aj dočasné výnimky z tohto zákazu, ktoré Washington priznal niektorým krajinám.