Nové protiruské sankcie Spojených štátov majú za cieľ vytlačiť z európskeho trhu ruský plyn, aby sa na starom kontinente predával plyn americký. Podľa agentúry Reuters to povedal nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel. Pre Berlín je dôležitá realizácia európsko-ruského projektu plynovodu Nord Stream 2.
Sociálnodemokratický vicekancelár označil americké sankcie za „viac ako problematické“ a tvrdí, že sú proti nemeckým záujmom. USA kritizuje aj za to, že svoje kroky vo vzťahoch s Ruskom nekoordinujú s Európskou úniou. „Návrh zákona dáva jasne najavo, že sledujú ekonomické záujmy a my si myslíme, že to je neprijateľné,“ vyhlásil Gabriel.
„Agresívne kombinujú otázky zahraničnej politiky s americkými ekonomickými záujmami a hovoria: chceme vytlačiť ruský plyn z európskeho trhu, aby sme tam mohli predávať americký plyn; to rozhodne nie je niečo, čo môžeme akceptovať.“
Nové americké sankcie sú zamerané na ruskú energetiku, finančný sektor, železničnú aj námornú dopravu a ťažobný sektor. Príslušný zákon dáva Trumpovi možnosť uvaliť sankcie na ľubovoľné spoločnosti vrátane európskych, podieľajúcich sa na budovaní či prevádzke plynovodov a ropovodov, ktoré sa nachádzajú na území Ruska alebo smerujú z Ruska do ďalších krajín.
Sankcie by tak podľa serveru Politico mohli okrem iného zasiahnuť aj zamýšľaný plynovod Nord Stream 2. Ten spočíva v rozšírení existujúceho plynovodu privádzajúceho zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora. Na projekte sa v septembri 2015 dohodol ruský štátny kolos Gazprom s nemeckými spoločnosťami E.ON a BASF/Wintershall, rakúskou OMV, francúzskou ENGIE a britsko-holandskou Royal Dutch Shell.
Aj Francúzsko a Rakúsko sa už ohradili proti americkým sankciám. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že EÚ zatiaľ nebude reagovať na nové reštrikcie, vyhradzuje si však možnosť odpovedať USA rovnakou mincou, ak sankcie poškodia ekonomické záujmy únie.