Úvod Politika USA si chcú kozmickými vojskami zabezpečiť prevahu vo vesmíre

USA si chcú kozmickými vojskami zabezpečiť prevahu vo vesmíre

Viceprezident USA Mike Pence. (Foto: archív)

Spojené štáty do roku 2020 vytvoria organizačnú štruktúru svojich kozmických vojsk, aby si zabezpečili prevahu vo vesmíre. Oznámil to vo washingtonskom sídle ministerstva obrany americký viceprezident Mike Pence. Plán, ktorý musí schváliť Kongres, už podporil prezident Donald Trump.

Kozmické sily USA sa podľa viceprezidenta stanú po pozemnom vojsku, letectve, námorníctve, námornej pechote a pobrežnej hliadke šiestou organizačnou zložkou americkej armády. Ich vytvorením chce Washington zabezpečiť prevahu USA v kozme v období zvýšenej konkurencie zo strany Číny a Ruska. V minulosti bol podľa Pencea vesmír pokojný a nekonfliktný, teraz je však vraj „preplnený a nepriateľský“.

Minister obrany Jim Mattis mal pôvodne k plánu na vytvorenie samostatných kozmických síl, rovnocenných ostatným armádnym zložkám, výhrady pre vysoké náklady, ale nakoniec myšlienku podporil. Treba však ešte nájsť podporu v Kongrese.

Viceprezident Pence vyzval amerických kongresmanov, aby v nasledujúcich piatich rokoch uvoľnili na budovanie kozmických síl osem miliárd dolárov. Doteraz sú americké kozmickej vojenské prostriedky pod velením letectva.