Úvod ZO ZAHRANIČIA USA tlieskajú Matovičovej vláde za vyhostenie ruských diplomatov

USA tlieskajú Matovičovej vláde za vyhostenie ruských diplomatov

Sídlo Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave. (Foto: archív)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR potvrdilo, že slovenské úrady vyhostili troch pracovníkov ruskej ambasády v Bratislave pre údajné podozrenie zo špionážnej činnosti. Rozhodnutie o vyhostení padlo minulý týždeň.

Riaditeľ tlačového odboru rezortu zahraničných vecí Juraj Tomaga vyhlásil, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek mala byť činnosť ruských diplomatov v SR v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Tento verdikt privítali Spojené štáty. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová na svojej stránke na sociálnej sieti napísala, že “USA tlieskajú najnovším krokom Slovenska na ochranu pred hrozbami, ktoré predstavujú zahraniční škodliví aktéri pre jeho nezávislosť”.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že Moskva bude konať recipročne a takisto vyhostí slovenských diplomatov z Moskvy. Na krok Matovičovej administratívy reagovalo aj Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR.

“Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vyhostení ruských diplomatov zo Slovenskej republiky pokladáme za nekonštruktívny a poľutovaniahodný krok miestnych orgánov, ktorý je v rozpore s duchom plodotvornej spolupráce medzi našimi krajinami. Ruská strana si vyhradzuje právo na odvetné opatrenia, ktoré budú bezpochyby nasledovať.

Prepojenie medzi rozhodnutím a vyhostením našich diplomatov a vydaním víz na Generálnom konzuláte SR v Petrohrade, vyjadrené v oficiálnych slovenských vyhláseniach a správach miestnych médií, vyvoláva prinajmenšom rozpaky, je neprofesionálne a nedôstojné.

V tejto súvislosti vyhlásenie tlačového tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o záujme na rozvoji vzťahov s Ruskom znie dosť nelogicky.

Napriek týmto nevraživým  krokom ruská strana opätovne potvrdzuje, že naďalej zostáva verná dlhoročnej tradícii vzájomne užitočných a navzájom sa rešpektujúcich vzťahov medzi našimi krajinami a národmi,” uvádza sa vo vyhlásení ruského veľvyslanectva.