Úvod ZO ZAHRANIČIA USA uvoľnili sankcie proti prevádzkovateľovi plynovodu Nord Stream 2

USA uvoľnili sankcie proti prevádzkovateľovi plynovodu Nord Stream 2

Foto: archív

Americký minister zahraničných veci Antony Blinken potvrdil uvoľnenie sankcií proti prevádzkovateľovi plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2). Informovala o tom agentúra TASS.

„Je v národnom záujme Spojených štátov upustiť od uplatňovania sankcií proti firme Nord Stream 2 AG, jej riaditeľovi Matthiasovi Warnigovi a ostatným funkcionárom spoločnosti,“ píše sa vo vyhlásení Blinkena.

Americký minister dodal, že v platnosti zostávajú sankcie proti jednej osobe, štyrom plavidlám a piatim subjektom zapojeným do výstavby plynovodu. USA podnikli tento krok s cieľom zmierniť napätie medzi Washingtonom a Berlínom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil kroky USA za „pozitívny signál“ pre vzťahy Ruska a Spojených štátov. Výstavba plynovodu sa pre americké sankcie zastavila koncom roka 2019 a obnovili ju až v decembri minulého roka.

USA sa už dlho snažia projekt zmariť tvrdiac, že plynovod neúmerne zvýši závislosť Európy od ruského plynu. Moskva vidí za sankciami Washingtonu proti projektu snahu o vytlačenie ruského plynu z európskeho trhu a zámer dovážať do Európy vlastný skvapalnený plyn.

Kremeľ tvrdí, že výstavbu sa dokončí. Dvomi potrubiami plynovodu Nord Stream 2, vedúcom z veľkej časti po morskom dne, by sa malo ročne prepraviť až 55 miliárd kubických metrov plynu z Ruska do Európy, najmä do Nemecka.