Úvod Politika USA vylúčili Turecko z programu stíhačiek. Rusko mu núka svoje

USA vylúčili Turecko z programu stíhačiek. Rusko mu núka svoje

Foto: archív

Rusko sa ponúklo Ankare, že jej môže predať svoje vojenské stíhačky Su-35. Táto ponuka prišla po tom, ako Spojené štáty rozhodli o vylúčení Turecka z programu bojových stíhačiek F-35, čím reagovali na turecké rozhodnutie zaobstarať si ruský obranný raketový systém S-400.

Ako vyhlásil šéf ruského štátneho zbrojárskeho koncernu Rostech Sergej Čemezov, Moskva Turecku rada predá svoje stíhačky Su-35, ak Ankara o ne „prejaví záujem“. Spojené štáty pritom Turecko, svojho spojenca zo Severoatlantickej aliancie, vopred opakovane varovali pred nákupom ruského systému protivzdušnej obrany. USA a ich spojenci tvrdia, že je nekompatibilný s ich obrannými systémami.

Preto vraj predstavuje bezpečnostnú hrozbu pre stíhačky F-35. Podľa Washingtonu prítomnosť ruského obranného systému S-400 v Turecku pomôže ruským spravodajským službám. Turecko vyhlásilo, že rozhodnutie Washingtonu vylúčiť ho z programu bojových stíhačiek F-35 ide proti „duchu aliancie“ a vyzvalo USA, aby si tento krok ešte rozmysleli.

Podľa tureckého ministerstva zahraničných vecí rozhodnutiu Washingtonu „chýba legitímne odôvodnenie“. „Nie je iba nespravodlivé nechať Turecko mimo programu, ktorého je partnerom, ale tvrdenie, že S-400 oslabí F-35, je navyše neodôvodnené,“ uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničia.