Úvod ZO ZAHRANIČIA Do USA začali z Bidenovej iniciatívy opäť prúdiť migranti

Do USA začali z Bidenovej iniciatívy opäť prúdiť migranti

Foto: archív

Na základe rozsiahlych imigračných reforiem nového amerického prezidenta Joea Bidena prekročila americké hranice prvá skupina 25 žiadateľov o azyl, kým tisíce ďalších čakajú v Mexiku na rovnakú príležitosť.

Dosiaľ na základe programu Remain in Mexico (Zostaň v Mexiku), ktorý zaviedol exprezident Donald Trump, americké imigračné úrady poslali späť za hranice desaťtisíce nemexických žiadateľov o azyl, zväčša zo strednej Ameriky, čakajúcich na výsledok svojich žiadostí. Bidenova administratíva teraz začala robiť pravý opak.

Skupina 25 migrantov prišla na územie USA autobusom z mexického mesta Tijuana v sprievode predstaviteľov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, pričom ich konečná destinácia však nebola známa.

Americký zväz pre občianske slobody (ACLU) ich príchod privítal ako „významný krok k opätovnému vybudovaniu“ azylového systému v Spojených štátoch. „Tisícky ich však stále trpia v neistote, ktorú priniesla táto nehumánna politika,“ vyhlásil hovorca ACLU Edward Sifuentes.

„Vyzývame administratívu, aby urýchlila príslušné kroky a aby sme mohli bezpečne privítať všetkých ľudí, ktorí trpia. Rodiny, ktoré sú nútené žiť v nebezpečenstve, už nemôžu dlhšie čakať,“dodal hovorca zmienenej neziskovej organizácie.

Podľa amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti ide o približne 25.000 prípadov. Mexiko uvádza, že na jeho území sa momentálne nachádza šesťtisíc žiadateľov o azyl. Všetci kandidáti na vstup do USA sú pred prekročením hraníc testovaní na koronavírus, pričom úrady sa zaoberajú iba tými, u ktorých už započal azylový proces.