Úvod ZO ZAHRANIČIA USA zavedením sankcií nechtiac pomohli Rusku rásť

USA zavedením sankcií nechtiac pomohli Rusku rásť

Foto: archív

Ukazuje sa, že budúcnosť ruskej ekonomiky nie je taká pochmúrna, ako predpokladal Západ. Podľa analytikov to navyše boli práve Spojené štáty, ktoré vo veľkej miere pomohli ruskej ekonomike svojimi sankciami.

Analytici poisťovacej spoločnosti Euler Hermes tvrdia, že sa ruská ekonomika môže zotaviť už v roku 2021. Pripomenuli, že v roku 2020 celá ruská ekonomika (HDP) stratila 3,1 percenta v dôsledku opatrení proti covidu a poklesu cien ropy.

Pretože však dovoz klesol viac ako vývoz (dovoz klesol o 13,7 percenta a vývoz o 5,1), celková ekonomika Ruska veľa nestratila. Pokles dovozu do Ruska je vyvolaný nielen všeobecným poklesom hospodárskej aktivity vo svete, ale aj americkými sankciami.

Tie spustili rozsiahly program zámeny jednotlivých položiek ruského dovozu. Výsledkom bude podľa prognóz analytikov rast HDP na úrovni 2,5 percenta v roku 2021. V ďalšom roku predpovedajú rast dokonca až 3 percentá.

Odborníci spájajú dobré vyhliadky pre ruskú ekonomiku s mnohými faktormi. Ide predovšetkým o „bezpečnostný vankúš“, ktorý vláda vytvorila na ochranu krajiny pred západnými sankciami. Ďalej ide o vyváženú rozpočtovú politiku a rozloženie vývozu na viacero oblastí.

Kľúčové je i pokračujúce zbavovanie sa amerického dolára. A za to všetko môže Rusko ďakovať aj USA. Rozhodnutie Moskvy opustiť dolár znamená, že podiel zlata v rezervách Centrálnej banky Ruskej federácie po prvý raz v histórii prevýšil podiel dolára.