Úvod Politika USA zrušili ďalšie príspevky pre Palestínčanov

USA zrušili ďalšie príspevky pre Palestínčanov

Americká vláda zrušila akékoľvek financovanie programu OSN na pomoc palestínskym utečencom. Podľa hovorkyne amerického ministerstva zahraničia Heather Nauertovej je obchodný model a daňové praktiky úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) „nenapraviteľne chybné“.

Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása označil rozhodnutie Washingtonu za „hanebný útok proti palestínskemu ľudu, ktorý je v rozpore s rezolúciami OSN“. Zrušené financovanie podľa neho nezmení fakt, že Spojené štáty už nehrajú v regióne dôležitú úlohu a nie sú súčasťou pripravovaného riešenia situácie.

Spojené štáty tvrdia, že Palestínčania nemajú vôľu rokovať s Izraelom a dostatočne neoceňujú americkú pomoc. Washington poskytoval zhruba tretinu rozpočtu UNRWA. Biely dom sa s Palestínčanmi nezhoduje ani v tom, kto má byť považovaný za utečenca. UNRWA totiž združuje Palestínčanov, ktorí utiekli z území obsadených Izraelom od roku 1948, ale aj všetkých ich potomkov, narodených už vo vyhnanstve. Americká vláda s tým kategoricky nesúhlasí.

Foto: archív

Ľútosť nad rozhodnutím USA vyjadril aj úrad OSN pre palestínskych utečencov. UNRWA podľa neho výraznou mierou prispieva k stabilite v regióne.Poskytuje zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a sociálne služby zhruba piatim miliónom Palestínčanov v Pásme Gazy, na okupovanom Západnom brehu Jordánu, v Sýrii, Libanone a Jordánsku.

Spojené štáty zrušením financovania dokončili proces, ktorý začali znížením svojho tohtoročného príspevku z pôvodne sľúbených 350 miliónov dolárov na 60 miliónov. Zníženie finančných prostriedkov spolu s uznaním Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela sú súčasťou zásadnej zmeny politiky USA na Blízkom východe.

Nemecko, naopak, svoju pomoc UNRWA zvýši. Zníženie finančnej pomoci by totiž podľa jeho odborníkov mohlo zhoršiť už aj tak katastrofálnu humanitárnu situáciu a vyvolať prudký nárast násilia. Jordánsko v reakcii na situáciu vyhlásilo, že povedie kampaň na získanie prostriedkov pre agentúru OSN pre palestínskych utečencov a okrem iných osloví aj Ligu arabských štátov