Úvod Politika USA zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO

USA zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO

Foto: archív

Spojené štáty vážne zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO alebo inú formu spojenectva s touto krajinou. Americký prezident Donald Trump to povedal počas stretnutia s brazílskym prezidentom Jairom Bolsonarom v Bielom dome. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Na úvod svojho prvého stretnutia si obaja prezidenti vymenili futbalové dresy svojich národných tímov. „Brazília a Spojené štáty si nikdy neboli bližšie,“ povedal Trump Bolsonarovi, sediac vedľa neho v Oválnej pracovni. „Budeme veľmi, veľmi vážne zvažovať, či pôjde o NATO alebo inú alianciu,“ uviedol Trump novinárom na margo spojenectva s touto juhoamerickou krajinou.

Foto: archív

Trump svojmu brazílskemu partnerovi zároveň prejavil uznanie, keď uviedol, že „urobil veľmi pozoruhodnú prácu“. Šéf Bieleho domu tiež Bolsonarovi povedal, že „viedol úžasnú politickú kampaň“ a že je „poctený“, že ju porovnávali s tou jeho. Trump spresnil, že lídri budú diskutovať o obchode, Venezuele, ako aj o ďalších témach.

Brazília sa snaží o bližšie vojenské vzťahy s USA získaním štatútu významného nečlenského spojenca Severoatlantickej aliancie, ktorý umožňuje prednostný prístup k nákupu amerického vojenského vybavenia a technológie. Trump dodal, že USA tiež podporujú snahu Brazílie o členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.