Úvod Tipy & rady Ušite si sedací vak

Ušite si sedací vak

Foto: archív

Sedací má množstvo výhod oproti bežnému nábytku: nemá pevný tvar, prispôsobuje sa tvaru ľudského tela, znižuje riziko vzniku alergií a veľmi ľahko sa premiestňuje. Okrem toho je to veľmi štýlový doplnok, ktorý oživí akýkoľvek interiér. Vyrobte si ho jednoducho doma.

Vak pozostáva z dvoch častí. Vrchná časť sa ľahko vyzlečie, aby ste ju mohli oprať, vo vnútornej časti sa nachádza výplň. Najprv si otestujte látku, či je dostatočne pevná. Pevné by mali byť aj nite. Na výplň je najvhodnejší polystyrén, ale možno použiť aj mäkší materiál, ktorý sa bežne používa do vankúšov a prikrývok.

Budete potrebovať:
látku na vnútornú časť – pevnú bavlnu alebo látku určenú na plášte
látku na vonkajšiu časť – menčester, umelú kožu, rifľovinu alebo velúr
zips dlhý 1 meter na vonkajšiu časť
zips dlhý 40 centimetrov na vnútornú časť
asi 120-150 litrov polystyrénu na výplň

1. Prekreslite strih na papier a preneste ho na látku. Pridajte 1,5 centimetra na švíky po bokoch a jednotlivé časti vystrihnite.

Foto: archív
Foto: archív

2. Začnite zošívať najprv vnútornú časť. Na jednej zo strán všite zips – cez tento otvor potom nasypete výplň. Švy prešite overlockom.

Foto: archív
Foto: archív

3. Nasypte dnu polystyrén. Nezabúdajte, že sa lepí na všetky materiály. Pomôže jednoduchý trik: odstrihnite z umelohmotnej fľaše vrchnú aj spodnú časť. Vložte ju do polovice do vrecka s polystyrénom a v strede pevne uviažte šnúrkou. Obráťte a opačnou stranou vložte do pripravenej vnútornej časti vaku. Guľôčky polystyrénu tak jednoducho presypete.

Foto: archív
Foto: archív

4. Zošite vonkajšiu časť a nezabudnite všiť zips.

Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív