Úvod Kultúra Usporiadatelia ankety Českého slávika zabránili víťazstvu skupiny Ortel

Usporiadatelia ankety Českého slávika zabránili víťazstvu skupiny Ortel

Foto: archív

Niektorí fanúšikovia českej rockovej skupiny Ortel porušili pravidlá ankety Český slávik, tvrdia jej usporiadatelia v oficiálnom vyhlásení. Pri analýze hlasovania vraj dospeli k záveru, že kapela a jej líder Tomáš Ortel dostali podporu nad rámec pravidiel fair play. Z tohto dôvodu sa rozhodli zarátať skupine aj spevákovi rovnaký počet bodov, ktorý získali v minulom roku, keď podobné porušenie pravidiel nezistili. Na svojich stránkach to oznámila agentúra Musica Bohemica, ktorá je vyhlasovateľom a organizátorom ankety.

Medzi skupinami obsadil tento rok v ankete Český slávik Ortel druhé miesto a v kategórii spevákov sa Tomáš Ortel umiestnil na tretej priečke. „Porušenie fair play vidí organizátor ankety predovšetkým v obsahu masovo zdieľaného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slávikom 2017 (aktívna od 19. 9. 2017). Vyzýva sa tu k zapojeniu sa do organizovanej akcie, aby sa konkrétny subjekt stal Zlatým slávikom. Teda nie, aby ľudia posielali hlasy podľa svojho skutočného názoru, ale aby sa zapojili do akcie s určitým cieľom a získavali preňho ďalšie osoby a fankluby, „uviedli zástupcovia agentúry Musica Bohemica.

Skupina Ortel sa tohtoročného odovzdávania Českého slávika v pražskom Hudobnom divadle Karlín nezúčastnila. (Foto: archív)

Agentúra Musica Bohemica ďalej zdôraznila, že pri svojom rozhodovaní neriešila obsah piesňových textov Ortelu, ktoré sú niekedy označované za kontroverzné. Rešpektuje vyjadrenie súdneho znalca, že neprekračujú zákon. Z porušenia pravidiel usporiadateľ neobviňuje skupinu Ortel ani nijakú konkrétnu osobu. Vzhľadom k anonymite sociálnych sietí to mohol byť prakticky ktokoľvek, konštatoval.

Zástupcovia kapely Ortel si po ocenenie na slávnostný večer neprišli. Už pred sobotňajším vyhlásením oznámili, že sa vyhlasovanie Českých slávikov nezúčastnia, pretože „nechcú premeniť anketu na politickú agitáciu“. Pri vlaňajšom vyhlasovaní napríklad na protest proti účasti Ortelu sálu opustili muzikant Radek Banga a herečka Iva Pazderková. „Radšej budeme medzi svojimi priateľmi sledovať priebeh a výsledky Českého slávika, ako dostávať pľuvance od tých, čo nepochopili a ani nechcú pochopiť obsah našich skladieb a ich nezvratné posolstvo,“ napísala skupina na sociálnej sieti.

“Toto už je vrchol! Ortel by vyhral, ​​keby mu usporiadateľ Slávika zarátal všetky hlasy. Takto sa „upravujú“ ankety, v ktorých hlasujú ľudia? Natíska sa otázka, či úplne rovnako nefungujú aj voľby!” reagoval na krok usporiadateľov ankety Český slávik na sociálnej sieti jeden z fanúšikov skupiny.

Ortel: Mešita