Úvod Z DOMOVA Ústavný súd zrušil Mikasovu vyhlášku o karanténe pre nezaočkovaných po príchode zo...

Ústavný súd zrušil Mikasovu vyhlášku o karanténe pre nezaočkovaných po príchode zo zahraničia

Ján MIkas. (Foto: TASR)

Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva upravujúcej režim na hraniciach vrátane povinnej karantény pre nezaočkovaných pri návrate na Slovensko a nových pravidiel o testoch pre nezaočkovaných pendlerov.

Slovenskí hotelieri ako aj zahraniční turisti sa v posledných dňoch sťažovali na prísnu úpravu epidemiologických pravidiel na Slovensku, keď pre neočkovaných bolo pri návšteve Slovenska potrebné prežiť najmenej päť dní v karanténe.

Ústavný súd SR v tejto veci zasiahol a opäť zmenil pravidlá. Podľa televízie Markíza ÚS SR týmto rozhodnutím obnovil platnosť vyhlášky z júna, ktorá upravuje cestovateľský semafor a rozdeľuje krajiny na zelené, červené a čierne.

Poslanec NR SR Ľuboš Blaha za Smer-SD uviedol, že ÚS takto rozhodol na podnet jeho strany. „Vyhrali sme. Toto je veľká vec! Ústavný súd na podnet Smeru pozastavil Mikasovu vyhlášku o karanténe na hraniciach. Náš boj má zmysel!“ napísal na sociálnej sieti Blaha.

Vláda nemá problém promptne reagovať, aby situáciu vyriešila. Pred rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger. “Počkáme si na rozhodnutie ÚS, aby sme presne poznali, čo v ňom je povedané, aké sú odporúčania a tak ďalej,“ uviedol.

Na novinársku otázku, čo majú robiť ľudia v zahraničí, ak sa im rozhodnutím ÚS zmenia podmienky príchodu na Slovensko, premiér odpovedal, že zatiaľ treba počkať na rozhodnutie súdu.

Podčiarkol, že všetky opatrenia boli nastavené na to, aby sa ľudia na Slovensku ochránili pred šírením delta variantu. Vzhľadom na nízke riziko šírenia vírusu očkovanými osobami sa podľa neho dá na situáciu reagovať úpravou vyhlášok či uznesením vlády.