Úvod ZO ZAHRANIČIA Ústna voda zlikviduje koronavírus do pol minúty, zistili Briti

Ústna voda zlikviduje koronavírus do pol minúty, zistili Briti

Foto: archív

V boji s nákazou koronavírusu môže pomôcť ústna voda s antiseptickými zložkami, ktorá dokáže zničiť vírus SARS-CoV-2 v ústnej dutine počas 30 sekúnd. K tomuto záveru dospeli vo svojej štúdii britskí vedci z univerzity v Cardiffe, uviedol server BBC. Experti zatiaľ testovali účinky ústnych vôd iba v laboratórnych podmienkach, klinické testovanie na pacientoch majú ešte len pred sebou.

Autori výskumu vo svojej správe uvádzajú, že ústna voda obsahujúca antiseptickou látku cetylpyridíniumchlorid v množstve minimálne 0,07 percenta dokáže koronavírus obsiahnutý v slinách efektívne ničiť. V laboratóriu počas 12 týždňov simulovali podmienky podobné tým, ktoré panujú v ústnej dutine, a merali, ako rôzne značky ústnych vôd znižujú množstvo vírusu v ústach.

“Hoci je táto laboratórne štúdia povzbudivá a je krokom vpred, potrebujeme, samozrejme, ďalší výskum. Musíme porozumieť tomu, či efekt ústnych vôd, ktorý sme videli v laboratóriu, bude fungovať aj u pacientov,” citoval denník The Independent šéfa výskumného tímu Davida Thomasa. Klinické testovanie by podľa neho malo skončiť na začiatku budúceho roka.

“Táto štúdia podporuje ďalšie poznatky o tom, že niekoľko bežne dostupných ústnych vôd určených pre prevenciu paradentózy môže deaktivovať vírus SARS-CoV-2 i ďalšie koronavírusy,” dodal spoluautor výskumu Richard Stanton.

V oficiálnych pokynoch pre účastníkov PCR i antigénových testov sa vyskytujú aj odporúčania, aby testované osoby pred odberom biologického materiálu nepoužívali zubnú pastu ani ústnu vodu.