Ústretová utečenecká politika Angely Merkelovej má vážne trhliny a dostala Nemecko do neľahkej situácie. Zohľadňovať treba nielen ekonomické možnosti krajiny prijať obrovské množstvo utečencov, navyše aj s ich rodinami, ale všetky osoby treba aj preveriť, či ide skutočne o príbuzných.

Vlna kritiky
Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert tvrdí, že spájanie rodín sýrskych migrantov Nemecko nedokáže zabezpečiť.

A TAK MINISTER VNÚTRA THOMAS DE MAIZIÈRE PRIŠIEL S IDEOU, ABY VÄČŠINA SÝRSKYCH RODÍN DOSTALA NAMIESTO TROJROČNÉHO POBYTU LEN SUBSIDIÁRNU OCHRANU.

To znamená pobyt na rok s možnosťou opakovaného predlžovania, čo by však migrantom neumožňovalo pozvať si do Nemecka svojich blízkych.

Návrh vyvolal vlnu kritiky z radov koaličných sociálnych demokratov aj časti vládnej strany, s ktorou minister svoju ideu predtým nekonzultoval. Nakoniec musel de Maizière cúvnuť s tým, že všetko zostáva po starom.

Thomas de Maiziere. (Foto: Brendan Smialowski)
Minister vnútra Thomas de Maiziere. (Foto: Brendan Smialowski)

Vtedy ho nečakane podporil bavorský premiér a predseda partnerskej strany CSU Horst Seehofer, ktorý už dlhší čas kritizuje azylovú politiku presadzovanú kancelárkou. Práve Bavorsko čelí najväčšiemu náporu utečencov – len od septembra ich tam prišlo vyše 400-tisíc.

Vzbura proti kancelárke
Za ministra vnútra sa postavil aj minister financií Wolfgang Schäuble. Podľa neho sa krajina dostala pri prijímaní utečencov na hranice svojich možností.

V Nemecku zavládol chaos – utečenecká kríza prerástla do vládnej krízy. Na novej azylovej politike sa môže dohodnúť len koalícia. A tak minister vnútra príde s návrhom na výrazné sprísnenie dohodnutých podmienok.

Hneď ho však pod tlakom musí stiahnuť a zvláštny poverenec kancelárky vyhlási, že všetko zostáva tak, ako bolo. Návrh však nato podporí minister financií. Der Spiegel celú túto situáciu označil za vzburu proti kancelárke.

ANGELE MERKELOVEJ MIGRANTI ZJAVNE PRERÁSTLI CEZ HLAVU.

Pritom ju nepodrazila koaličná SPD, ale členovia vlastnej strany. Schäuble dokonca nedávno vyhlásil, že je vo veku, keď sa Konrad Adenauer po prvý raz stal kancelárom, čo by mohlo signalizovať jeho mocenské ambície.

Foto:  Sean Gallup
Foto: Sean Gallup